Сръбският президент Александър Вучич изрази готовност до края на годината да проведе референдум за предсрочна оставка. Предложението на сръбския лидер дойде в отговор на протестите срещу добива на литий в Сърбия за нуждите на ЕС, споразумение за което беше подписано наскоро в Белград. Опозицията обаче видя сериозна уловка в инициативата на президента и го обвини, че възнамерява да проведе гласуване за собствените си президентски правомощия вместо обещания референдум за разработването на находище на литий.
Сръбският президент Александър Вучич направи предложение за провеждане на референдум за предсрочната му оставка в края на миналата седмица. В поредното си обръщение към нацията той прикани опозицията да започне съответна процедура в парламента. „Съберете 80, 75, дори 70 подписа за такова искане и аз ще ви осигуря останалите две трети от необходимите. И ние ще проведем референдум за отзоваването на президента“, каза Александър Вучич. В сръбския парламент има 250 депутати, повече от половината от които се контролират от пропрезидентската Сръбска прогресивна партия.
Неочакваното предложение на президента беше отговор на протестите,
организирани от опозицията срещу добива на литий в Сърбия. През юли в Белград беше подписано споразумение за сътрудничество между ЕС и Сърбия в областта на стратегическите суровини, което включва добив на литий в Западна Сърбия в района на река Ядар. Предполага се, че международната компания Rio Tinto ще участва в производството.
Сръбските власти твърдят, че „литият ще бъде за Сърбия това, което е петролът за Норвегия“.
Опозицията, обвинявайки президента Вучич, че е превърнал страната в „колония за евтини суровини“ и „обявява война на собствения си народ“, призова населението да се съпротивлява на правителствения план и властите да проведат референдум, за да разберат дали сърбите са съгласни с това. В резултат през последните дни в различни градове на Сърбия се проведоха протестни демонстрации. В средата на август опозицията планира да проведе в столицата „голям антилитиеви митинг“.
„Вие не започвате всичко това заради лития, а за да постигнете моята оставка“, упрекна Александър Вучич опозицията,
след което предложи да се организира референдум за неговата оставка вместо референдум за добива на литий. Според президента, той няма да се откаже от проекта за литий.
Инициативата на държавния глава веднага беше подкрепена от ръководството на управляващата партия, изразявайки, както написа в социалните мрежи председателят на парламента Ана Бърнабич, „максимална подкрепа за президента, приятел и неуморен борец Александър Вучич“.
Опозицията и много сръбски юристи посочват, че според сръбската конституция
президентът може да бъде освободен не чрез референдум, а само чрез съответната процедура в парламента и Конституционния съд,
ако наруши основния закон на страната. „Една трета от депутатите инициират процедурата по импийчмънт и ако Конституционният съд потвърди нарушението на конституцията от президента, той се освобождава с решение на две трети от членовете на парламента“, обясни споменатата процедура белградският адвокат Родолюб Шабич.
В отговор правителствени служители обвиниха опонентите си, че се страхуват от съкрушително поражение на референдума.
“Виж ги. Сега дори не искат референдум. Невероятно. И тепърва ще им помагаме да събират подписи за оставката на президента. Страхувате ли се от резултата, изглежда?“, написа в социалните мрежи депутатът от пропрезидентската партия Владимир Джуканович, като добави, че референдумът може да се проведе „за каквото искате“, с изключение на това, което е пряко забранено от конституцията.
Въпреки това
опозицията видя сериозен политически капан в инициативата на президента.
Според един от лидерите на опозицията – Мариника Тепич, с предложението за провеждане на референдум за оставката му президентът „се излага на карта, тъй като според социологическите проучвания той губи референдума, който обеща за добива на литий“. „Вучич вдига залозите колкото е възможно повече“, казва тя, „Той вече не предлага референдум за лития, той предлага референдум за себе си.“