Златото се люшка между печалби и загуби в нестабилна политическа среда и борсов срив

Златото се люшка между печалби и загуби в нестабилна политическа среда и борсов срив

Котировките на златото се променяха скокообразно на 5 август докато търговците оценяваха срива на глобалните борсови индекси и растящото напрежение в Близкия изток. Жълтият метал за незабавна доставка, който през миналата седмица се изкачи в близост до рекордната си цена и приключи търговската сесия на 2 август на 2443.24 щ. долара за тройунция, първоначално загуби 1.2% от пазарната си оценка, след което компенсира загубеното и в 13.52 ч. българско време на 5 август отново поевтиня с 1.17% – до 2414.74 долара за тройунция.

Набиращите скорост продажби на акции е една от вероятните причини за поевтиняването на златото, защото те са принудили някои търговци да закрият златните си позиции и с получените пари да удовлетворят поисканите от посредниците по-високи суми за покриване на вложенията в други активи (margin calls). От друга страна, растящите залози, че Федералният резерв ще започне да орязва лихвите през септември и нажежаващите се геополитически рискове подкрепят скъпоценния метал.

“В краткосрочен план, необходимостта от намаляване на експозициите вероятно преобладава над всичко останало”, коментира Оле Хансен – шеф на суровинната стратегия на “Саксо банк”. Той запазва твърдия си оптимизъм за възходящия път на златото, който мотивира с подкрепата, идваща от колабиращата доходност на десетгодишните щатски държавни облигации, по-слабия щатски долар, геополитиката и отчетените в пазарните котировки лихвени редукции на американските централни банкери.

Златото е поскъпнало с над 15% от началото на годината, подпомагано от покупките на централните банки, на азиатските клиенти и, през последните месеци – от очакванията за близкото начало на низходящия лихвен цикъл в Съединените щати. Ролята на метала като традиционен спасителен актив при всякакви кризи означава, че той може да спечели от геополитическите тревоги, включително и в Близкия изток, където Израел се подготвя за евентуална атака от Иран и от регионалните бойни групировки в отговор на убийствата на лидери на Хизбула и Хамас.

Високите колебания на фондовите борси обаче могат да подкопаят златните позиции. Защото “на практика, при всеки случай на борсова слабост инвеститорите, които притежават злато като застраховка срещу риск, ликвидират част от вложенията си, за да подобрят ликвидността си за всеки потенциален margin call”, обяснява Рона О’Конъл – анализатор в StoneX Financial. И допълва, че “когато прахолякът слегне, те почти неизменно си го купуват обратно”.

В 14.18 ч. българско време на 5 август жълтият метал увеличи загубата си до 1.52% – 1406.06 щ. долара за тройунция. Среброто, платината и паладият поевтиняха успоредно с него.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст