Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс не изключи увеличение на данъчната ставка за капиталовите печалби и предупреди за тежки решения за попълване на бъджетната дупка от 22 млрд. брит. паунда. В интервю за телевизия “Блумбърг” на 5 август тя посочи, че Лондон ще се стреми да постигне “точния баланс” за данъците в бюджета, който трябва да бъде представен на 30 октомври.
Изказването на дамата идва след спекулациите, че тя може да качи конкретно този налог. Мълвата плъзна след като Рийвс изключи опцията да посегне на източниците на най-едрите бюджетни приходи: националните застраховки, ДОД и ДДС. Икономистите стигнаха до заключението, че данъкът на капиталовите печалби ще бъде повишен до ниво, съответстващо с налога на личните доходи, от коментара на Рийвс по време на пътуването й до Северна Америка за привличане на инвестиции, че “трябват приходи за финансирането на жизненоважни публични услуги, но същевремнон ще трябва да се гарантира и икономическия растеж”, но “без да се затруднява постигането на тази цел и на благоденствието на хората”.
Появиха се предупреждения, че атакуването на капиталовите печалби може да обезкуражи инвестициите от Острова точно когато лейбъристите се опитват да привличат пари от чужбина. Една от вече обсъжданите промени е как да се третира начина на участие – част от инвестиционните приходи, поделяни между мениджърите на фондове. Рийвс предлага фирмите за частен капитал, които инвестират съвместно сделки, да получават по-благоприятни данъчни условия.
“Ако влагате собствен капитал и той е в риск, смятам, че е редно да се възползвате от по-щедра форма на данъчни отстъпки”, посочва министърката. И допълва, че “ако този рисков капитал не е собствен, не би било правилно да се получават данъчни облаги”.
В момента тези фондови мениджъри плащат 28% данъчна ставка на приходите си от инвестиции, а не по-високия налог на личните доходи, който за мнозинството британци е 45 процента.
Рийвс използва първите си няколко седмици като финансов министър, за да предупреждава за трудни и непопулярни решения за “връзване” на публичните финанси успоредно с опитите да засили анемичния британски икономически растеж. Тя се позова и на заключенията от публикувания одит на публичните разходи, за да обвини предишния кабинет на консерваторите за бюджетната дупка от 22 млрд. паунда, която ще трябва да запълва. Всъщност именно от този одит тръгнаха спекулациите за данъчни увеличения в новия бюджет.
Рийвс твърди, че иска да свали общия размер на данъчното бреме на Острова, който определя като “прекалено висок”. И че иска да направи Великобритания “най-доброто място за стартиране и за развитие на бизнес, а работещите британци да държат повече от получените пари в собствените си джобове”.
Финансовият министър на Обединеното кралство е на посещение в Ню Йорк и в Торонто през тази седмица, чиято цел е да убеди корпоративния елит, че страната й отново е “отворена за бизнес” след като лейбъристите спечелиха през юли парламентарните избори. По време на визитата Рийвс ще се срещне с компанията от облачното пространство CoreWave, която да увери в готовността на Лондон да насърчи изграждането на центрове за данни на Острова. Кабинетът разглежда две оспорвани по съдебен ред решения за такива центрове в Бъкингамшър и Хартфордшър.
Главната изпълнителна директорка на “Ситигруп” – Джейн Фрейзър, и шефът на “Блекстоун” Стийв Шуорцмън са сред мениджърите от Уолстрийт, с които е планирано да разговаря Рийвс. Правителството на Великобритания обяви също през миналата седмица, че ще е домакин на международна инвестиционна среща на високо равнище на 14 октомври – част от офанзивата на лейбъристите да очароват вселенския финансов елит. Засега присъствието си на форума са потвърдили шефът на “Блекстоун”, както и главните изпълнителни директори на “Банк ъф Ню Йорк Мелън” и на CyrusOne.
Министър Рийвс не изключва и опцията да намери допълнително пространство за фискални маневри като премахне перо, свързано с “Банк ъф Ингланд”. Изключването на загубите на британската централна банка от правителствената оценка на публичния дълг, ще освободи 16 млрд. паунда от фискалния запас до 2028-2029 г., по сметки на “Блумбърг”.