Петгодишният “мъчителен” труд по темата как да се регламентира свободното къмпингуване на българското Черноморие се оказва безмислен, а поредният “ресорен” проект за нормативен акт – куц. Явно превръщането на политиците ни в държавници се оказа непосилна задача и затова… едва ли и седмите предсрочни избори наесен ще предложат подобаващо решение.
Както си му е редът, въпросната политическа класа и нейната парламентарно представена официална извадка, решиха по никое време да се “разправят” не само с безобразниците, спиращи кемпери и каравани където им хрумне, но и с палаткаджиите, бивакуващи дори на педя от морския прибой.
И, като всеки писан на коляно проект за закон или подзаконов нормативен акт, скалъпената надве-натри от регионалното министерство и пусната в обществено обръщение проектонаредба, определяща (уж) правилата за свободното къмпингуване, отново се оказа…
достатъчно куца, за да провокира много и все сериозни критики.
Още на 24 юли от Българското кемпер общество изпратиха остро писмо, с което информираха, че експертните организации не са били поканени за участие в заседанието на работната група към МРРБ, която трябва да изготви актуализирания проект на Наредбата за условията и реда за определяне на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани в зона “А” и в зона “Б” извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги. И настояха за
ясно дефиниране на местата за къмпиране,
облекчен режим за създаването им и електронно приложение, което да ги обслужва.
Според Тома Белев от “Зелени закони” пък тази наредбата е напълно излишна. Той припомня, че още през 2019 г., когато бе променен Закона за устройство на Черноморското крайбрежие и бе въведена необходимостта от тази наредба, не е било оценено, че задачите, които ѝ се възлагат, не могат да бъдат изпълнени. По простата причина, че за устройството на различните видове територии си има специални закони, които
няма как да бъдат уеднаквени с един подзаконов нормативен акт.
Тоест – днес, пет години по-късно, един човек все пак се престраши и обяви, че царят е гол, че всички работни групи, създавани от нормални и служебни правителства, са работили… просто така, за едното нищо.
От гражданската инициатива „Зелени закони“, в качеството ѝ на член член на последната работна група за създаване на наредба за местата за къмпиране по Закона за Черноморското крайбрежие, са подали официалното си становище за поредния проект.
От там напомнят, че „в настоящата редакция, след промени с нов чл. 10а в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие от “Обединени патриоти” през 2019 г. се очакваше разполагането на палатки и кемпери да бъде забранено по Черноморието – освен в предварително определени за това места”.
Екозащитниците са категорични, че
липсата на контрол и правила водят до увреждане на Черноморския бряг,
но опитите за създаването на наредба досега показват, че този подход не решава проблемите между заинтересованите страни.
Посланието им е категорично и недвусмислено: “Безвремието продължава, с паралелно увреждане на крайбрежни местообитания и среда, както и непрекъснати опити за противоконстуционно ограничаване на достъпа на гражданите до морския бряг. Важно е да има достъп за любителите на природосъобразен туризъм, но без да се толерира навлизането на граждани с МПС и паркирането им върху защитени местообитания, както и замърсяване и незаконно изграждане на съоръжения, които компрометират идеята за напълно свободно пребиваване на морския бряг“ .
И подчертават, че след различни опити за създаване на наредбата, визирана от чл. 10а, пет години по-късно нова регулация няма. А и
редът за контрол и сметоизвозване по действащите “съответни” нормативни актове –
Закон за защитените територии, Закон за горите, Закон за местната власт и Закон за устройство на Черноморското крайбрежие – не се спазва от отговорните лица!
Според експертите на организацията, последният проект за наредба по чл. 10а Закона за устройство на Черноморското крайбрежие е с влошено качество спрямо предходните –
по-рестриктивен за достъпа на гражданите
и без да създава реално съвместим със съществуващите закони нов подзаконов ред.
В становището им се казва още, че създаването на такава наредба е невъзможно по дефиниция, защото в приложното ѝ поле е да създаде нов ред за устройството и ползването на имоти от горските, земеделските, защитените и урбанизраните територии. Според природозащитниците такъв нов ред е невъзможен, защото устройството им е определено със специализраните закони и промяната им става единствено със закон, а не с наредба.
„ЗУЧК в чл. 10а пар. 3 , поставя задача на трима министри да разработят наредба, която да определи условията и реда за определяне на места за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани, да определят правилата и нормативите за устройването и ползването им, както и за престоя в тях. Част от тези задачи
противоречат на принципа на правовата държава,
като, например – определяне на правила за престой в имотите.
Другите задачи пред наредбата изискват да се да преповтарят разпоредбите на законите за горите, за опазване на земеделските земи, за устройство на територията, за околната среда, за биологичното разнообразие и за защитените територии, без да може да се промени нищо от техните разпоредби.
Трябва да отбележим, че даже за местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани да не се изисква промяна на предназначението на имотите, това не ги изключва от обхвата на местата за настаняване по смисъла на Закона за туризма.
Липсата на водеща идея, която да посочва нужда от така формулираната наредба, се вижда във всички проекти на наредбата, изработени през последните пет години. Трябва да посочим, че
последната разпространена версия на проект за наредба
е значително влошен по отношение качество на нормата“.
От инициатива „Зелени закони“ предлагат работната група да излезе с предложение за заличаване на разпоредбите на чл. 10 а ал. 2, 3 и 4 на ЗУЧК и подготовка на предложение за допълнение в Наредбата за изискванията към категоризираните места за настаняване и заведения за хранене и развлечения, за реда за определяне на категория, както и за условията и реда за регистриране на стаи за гости и апартаменти за гости приета с ПМС № 139 от 26.06.2020 г. и Обн. ДВ. бр.59 от 3 Юли 2020г. в които да се включат кемпер стопове и местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани за които не се изисква промяна на предназначението на имотите.
А от Българското кемпер общество настояват проекто–наредбата за свободното къмпингуване да бъде оттеглена.