Цените на природния газ в Европа приключват седмицата на по-високи стойности заради опасенията от вероятни нарушения на газовите потоци, пресичащи територията на Украйна. Базовите европейски газови фючърсни контракти се колебаеха в близост до 40 евро за мегаватчас на 9 август – 9% седмичен ръст и доближавайки най-високите равнища от декември 2023-а насам. Котировките са се повишили с 45% от началото на сезона за натрупване на запаси от горивото.
Във фокуса на тревогите през тази седмица е нахлуването на украински военни в пограничния руски район на Курск и поемането на контрола над газовия транзитен пункт Суджа, което поставя под заплаха транзита на сурвината. Засега руското синьо гориво продължава да тече през него и “Газпром” съобщи на 9 август, че ще изпрати 38.5 млн. куб. м газ до Европа през Украйна – слабо увеличение в сравнение с изпратените 37.3 млн. куб. м през предишния ден. Търговците обаче се подготвят за евентуални спирания на преноса, което би засегнало европейските икономики, които все още разчитат на руската суровина.
Молдова постави газовия си сектор в етап на “ранно предупреждение” на 8 август. Анализатори обаче смятат, че нито Русия нито Украйна ще използват създалото се напрежение, за да нарушат газовите доставки, защото и двете страни имат интерес да ги поддържат.
Лятото беше доста нестабилно за европейския газов пазар дори преди последното резвитие на нещата, защото горещините увеличиха световното потребление на втечнен природен газ, а множество производители на суровината претърпяха производствени аварии.
Анализаторът на норвежката фирма за независими енергийни проучвания Rysrad Energy Кристоф Халстер посочва в анализ за киентите си, че “последната атака може да провали преговорите между Азербайджан, Украйна и Европейския съюз за продължаване на газовите доставки през украинска територия след изтичането на срока на сега действащия договор в края на 2024-а”.
Киев е категоричен, че няма да позволи руски природен газ да продължи да тече през Украйна след 2024-а, поради което официални европейски представители търсят алтернативи за замяната му, включително и с азерско гориво. Внезапно и преждевременно прекъсване на руските доставки ще е шок за държави като Словакия и Австрия, които все още разчитат на руската суровина и газовите цени в тях могат да скочат за компаниите и потребителите, ако бъдат прекратени.
Пазарните нагласи за недостиг на предлагане се отразяват и на опциите, следящи очакванията за ръст на цените, които нарастват значително от края на юли – показател, че търговците се застраховат активно срещу потенциален спад на доставките.
Засега, сезонното намаление на потреблението и по-ниските инжекции във вече попълнените складови резерви от горивото може да ограничат търсенето. Последните данни на S&P Global Commodity Insights показват, че въпреки последните признаци за възстановяване, газвото потребление на европейския промишлен сектор продължава да изостава от очакванията и е с повече от 26% под средната стойност за юли в исторически план.
Междувременно, суровият петрол укрепна след тридневното си възстановяване под зоркия поглед на търговците, следящи развитието на военното напрежение в Близкия изток и подема на по-широкия пазар. Петролът сорт “Брент” за доставка през октомври се търгуваше за 79.44 щ. долара за барел в 18.17 ч. българско време на 9 август. А фючърсните контракти на американския лек суров петрол WTI за доставка през септември се разменяха за 76.52 долара за барел.