Световните борсови индекси успяха да върнат почвата под краката си след публикуваните на 8 август положителни данни за пазара на труда в Съединените щати, възползвайки се от подема на Уолстрийт и възстановявайки по-голямата част от загубеното от 5 август насам.
През приключилата на 3 август седмица са били подадени 233 хил. нови моби за обезщетение при безработица на коригирана съобразно сезона база – под ревизираните 250 хил. през предишния седмичен период, както и под очакваните от икономисти 240 хил. броя.
Това число внесе известно успокоение, че САЩ не са на ръба на неизбежен икономически спад – предположение, провокирано от огласения на 2 август доклад на щатското министерство на труда. От него стана ясно, че американското стопанство е добавило само 114 хил. нови работници по трудов договор (без заетите в сектора на земеделието) при предвидени 175 хил. броя и че безработицата се е повишила до 4.3 процента. Новината свали рязко цените на акциите и предизвика бурни колебания на фондовите борси в края на миналата и началото на тази седмица и качи сериозно цените на щатските правителствени облигации в очакване Федералният резерв да ореже лихвените проценти.
Новата информация за трудовия пазар отвъд Атлантика помогна за най-мощния ръст на акциите на американските компании от 2022-а насам – подем, който се прехвърли и към Азия и Европа. S&P 500 приключи борсовата си търговия на 8 август с котировка 5319.31 – дневно увеличение от 2.3% и на 0.5% “разстояние” от стойността, на която “затвори” на 2 август. Японският Topix добави 1% към пазарната си оценка, южнокорейският Kospi и хонконгският Hang Seng поскъпнаха с по 1.5% всеки, а тайванският TWSE приключи борсовата си търговия на 9 август с печалба от 2.87% благодарение на възхода на акциите на азиатските производители на полупроводници.
Европейските борсови индекси също отчетоха ръст, като Stoxx Europe 600 се повиши с 0.7% със силни резултати за книжата на компаниите от сектора на недвижимите имоти и ресурсите. В момента широкият европейски индекс се търгува малко над равнището, на което приключи борсовата си сесия в края на миналата седмица. Френският CAC 40 поскъпна с 0.7%, германският DAX – с 0.4%, а базовият британски FTSE 100 – с 0.3 процента.
Въпреки че повечето основни фондови борси компенсираха загубите от 5 август, глобалните тържища остават под нивата, достигнати преди реализирания на 2 август доклад за пазара на труда в Съединените щати, провокирал погрома. Например, японският Topix, въпреки възстановяването си от 12-процентния срив, все пак приключи седмицата с 3% под оценката в края на борсовата сесия на 2 август. Пазарни стратези на “Номура” предупреждават, че размахът на колебанията все още е висок, така че флуктуациите (в Япония) вероятно ще продължат. И подчертават, че високите корпоративни приходи, обратното изкупуване на акции и по-доброто корпоративно управление са помогнали на японските пазари да се възстановят от срива на 5 август.
Индексат VIX, който показва очакваните бъдещи турбуленции на американските фондови борси, познат на Уолстрийт като “страхов показател” надхвърли за кратко 65 пункта в началото на седмицата – далеч над дългосрочната си средна оценка от около 20 точки, преди да възстанови равновесието си.
Оттук нататък, по оценка на пазарни анализатори, непредвидени и извънредни лихвени движения от Федералния резерв не трябва да се очакват. Що се отнася до пазарите, ще е необходимо време за нормализирането им, а последните “щурмови” разпродажби са по-скоро ирационални и в никакъв случай не са предупреждение за предстояща сериозна рецесия.