Министърът на финансите на Украйна – Сергий Марченко обяви, че ще трябва да повиши данъците, за да финансира армията. Пред Financial Times той призова западните съюзници да ускорят изплащането на заема от 50 милиарда долара, посочвайки, че заради забавянето на доставките на оръжия дефицитът се е увеличил до 43 млрд. долара.
По-конкретно Марченко поясни, че заради забавеното доставяне на оръжия, особено от страна на САЩ, военните разходи на Украйна са се увеличили с 12 милиарда долара.
“Това увеличение от 12 милиарда долара означава, че тази година дефицитът ни ще бъде малко под една четвърт от БВП, или 43.5 милиарда долара”, пресметна Марченко.
Той припомни, че военната помощ на САЩ за Украйна на стойност от 27 милиарда долара бе одобрена от Конгреса през април тази година, но отпускането й продължава да бъде бавно. В Украйна все още не разполагат с необходимите оръжия, боеприпаси и снаряди.
Според Марченко това означава, че за да се купят оръжия, той ще трябва да пренасочи средства от бюджета, предназначен за възнаграждения за войниците, а освен това ще трябва да съкращава разходи, да продава държавни активи и да повишава данъците.
Финансовият министър обърна внимание, че сложната финансова ситуация в Украйна е достатъчно основание да се напомни на лидерите на Г-7, че те обещаха да ускорят отпускането на заем на Киев в размер на 50 милиарда долара.
Г-7 си постави за задача да изплати заема до края на годината, като в него включи печалбите, генерирани от замразените активи на Руската централна банка на стойност 260 милиарда евро, повечето от които се държат в белгийската Euroclear.
Западните съюзници ще решат как Украйна да изразходва обещаните 50 милиарда долара, но украинските власти се надяват, че поне част от тях ще бъдат разпределени за оръжия.
Financial Times припомня, че тази седмица Брюксел преведе на Киев 4.2 милиарда евро като отделен финансов инструмент от 50 милиарда евро, договорен за Украйна през февруари и финансиран от бюджета на Европейския съюз. Плащането зависеше от това дали Украйна е извършила определени реформи като част от процеса по присъединяването й към Европейския съюз като държава членка.
Но независимо от тази помощ, Киев спешно се нуждае от сигнал от своите западни съюзници, че планът за замразените руски активи ще бъде осъществен, за да може да представи пред МВФ гаранции, че разполага със солидна бюджетна основа. Това е важно, когато кредиторът започне да преразглежда публичните финанси на Украйна през септември.
Украинското финансово министерство има краен срок до средата на септември, за да представи своя бюджет за 2025 година.
„Не можем да натиснем пауза в тази война“, призна Марченко и добави: „Не можем да спрем да се борим. Тези пари ни трябват. И така, когато нямаме достатъчно подкрепа от партньорите си, ще се опитаме да намерим тези пари от собствените си ресурси”.
В същото време от Financial Times обръщат внимание, че докато правителството в Киев прави всевъзможни комбинации, за да преструктурира дълга си, разчита на приватизация и на повишаване на данъците, за да запълни дефицита, чуждите инвеститори смятат, че Киев трябва да положи повече усилия, за да се справи със сивата икономика в страната.
„Правителството на Украйна трябва да признае мащаба на сивата икономика и да започне незабавна борба с нея“, смята Анди Хъндър, ръководител на Американската търговска камара в Украйна.
Председателят на украинската парламентарна комисия по данъчно облагане Данило Хетманцев е изчислил, че заради сивата икономика в Украйна в бюджета й не влизат 12 милиарда долара.