На 12 август Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт връчиха наградите „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура.
Това стана по време на десетата национална конференция “Достъп на младите хора до култура”, организирана специално на 12 август – международният ден на младежта.
Тя се проведе под патронажа на Министерството на културата.
Ето кои са наградените:
В Категория “Цялостен принос” отличеният е Снежана Полихронова-Кърнолски. Тя получава наградата за дългогодишната си работа за развитието на творческата култура и музикалния талант на деца и младежи. Тя получи отличието още на 30 март 2024 г. – по време на спектакъла, посветен на 30 години Вокална студия „Дъга“.
В категория “Държавен културен институт” спечели Държавен куклен театър Пловдив. Мотивите на комитета по номинациите е, че той постоянно развива дейности и инициативи, разшираващи достъпа на младите хора до култура. Той го прави освен чрез насочени към младата публика представления, но и чрез фестивали, пленери, изложби, въвеждане на нови жанрове и предоставяне на сцена на творци със специални потребности.
В тази категория с диплома са отличени постиженията на Драматично-куклен театър – Силистра.
В категорията “Общински културен институт” победителят е Капански ансамбъл – Разград. Той е отличен за реализирането, предлагането и популяризирането на фолклора и фолклорните традиции, за неспирната работа по развитието и споделянето на националния фолклор чрез Детски фолклорен ансамбъл „Лудогорче“ и Средношколска танцова формация „Лудогорска младост“, както и за реализирането на тематични образователни концерти в рамките на един учебен час.
Дипломи се присъждат на „Младежки център – Хасково“ и на „Международен младежки и културен център – Бургас“.
В категория “Културна организация” наградата „ПроКултура‘2023-2024“ се присъжда на Фондация „Енчо Керязов“ за създаването, поддържането и разширяването на приобщаваща и подкрепяща среда за развитие и изява на талантливи млади хора чрез материални стимули, участие в един от най-мащабните спектакли „Нощ на звездите“ и менторство от изтъкнати професионалисти и творци.
Дипломи за отличие се присъждат на:
Фондация „Град и посоки“ – Варна, Музикален център Art Libitum, СНЦ „Международен куклено-театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“, Сдружение „Непознатите-Пловдив“.
В категория “Читалище” наградата се връчва на НЧ „Просвета 1870“ – Свиленград за приноса към разшираването на достъпа на младите хора до култура чрез поддържането и развитието на детски танцов и театрален състави, фолклорна група, , детски духов оркестър, детска вокална група и рок група. Активна културна дейност развива и филиалът на читалището в Одрин.
Дипломи за отличие се връчват на читалищата „Съгласие 1869“ – Плевен, „Шалом Алейхем 1945“ – Пловдив и „Любен Каравелов 1897“ – Куртово Конаре.
В категория “Гражданска организация” наградата се присъжда на Международна балетна асоциация „САРА-НОРА ПРИМА” за организацията и провеждането на Международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима” и балетна академия „Sara-Nora Master” в Бургас на сцената на Държавна опера Бургас и стимулирането на участниците, освен чрез фиансови награди, чрез осигуряването на гастроли и договори за професионални ангажименти.
В категория “Медия” наградата се връчва на Българско национално радио Бургас за цялостната дейност на обществената медия, насочена към представянето на културни събития, автори и творци и по-конкретно за конкурса „Приказни истории с БНР Бургас“, в която участват със свои истории деца и младежи на възраст от 5 до 18 г. и издаването на сборник с най-интересните творби и авторски рисунки, които от септември ще бъдат достъпни в училищни библиотеки и детски отдели на библиотеки в търсене на нови читатели.
В Категория “Община” наградата се връчва на Община Сливен за постоянните усилия, насочени към разширяването на достъпа на младите хора до култура чрез подкрепата на множество проекти и инициативи, както и чрез разработването и прилагането на стратегии в тази посока.
С почетна грамота за принос са отличени Община Силистра и Община Троян.
В категория “Училище” наградата се връчва на Национално училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“ за над половин-вековното следване на мисията да образова, подготви професионално и мотивира за последващо развитие в областта на изпълнителското изкуство своите възпитаници, като създава възможности за участие на сцена, майсторски класове, конкурси и др.; демонстриран стремеж да се търсят съвременни решения за образователните очаквания на учениците, както и да получат адекватна подготовка за бъдещата им успешна професионална реализация, отговаряща на тенденциите в световното изкуство.
Дипломи за отличие се връчват на: 91 НЕГ „Проф. Константин Гълъбов“, СУ „Христо Ботев“ – Нова Загора, ОУ „Иван Вазов“ в село Дебнево.
В категория “Детска градина” наградата се присъжда на ДГ 12 „Радост“ – гр. Перник за инициативата на партньорство с Регионален исторически музей – Перник, посредством която се осъществяват интерактивни беседи за опознаване на културно-историческото наследство, обреди и обичаи, народното творчество.
Диплома за отличие се връчва и на детската градина 14 „Дружба“ във Варна.
В категория “Фестивал” наградата се връчва на празници на изкуствата “Аполония” за четиридесет-годишните приемственост и нестихващ стремеж да отговарят на културните небходимости на публики от всички възрасти, различен социален статус, различни краища на страната и света, постоянни търсения за предоставяне на нови форми на възможност за изява на творци от всички възрасти, във всички жанрове на изкуството.
Дипломи за отличие се връчват на: Международен фестивал на музиката и изкуствата JAM ON THE RIVER, организиран от СНЦ „Изкуство край реката“ в село Дебнево, Община Троян. Фестивалът ще получи подкрепа от Граждански институт и ПроАктивни Решения ЕООД за въвеждането на конферентен модул в рамките на фестивала, посветен на иновациите в областта на културата.
Фестивал „Реките на града – Габрово – Младежки случки срещу течението“, организиран от Младежки център – Габрово, с подкрепата на Община Габрово.
Фестивал „ИМÀГО – Време за полет“, организиран от сдружение “Асоциация на частните театрални школи” в партньорство с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.
Международен детски фестивал „Корабът на изкуствата“ – Поморие, организиран от ЦПЛР „Общински детски комплекс Поморие“.
Международен хоров фестивал „Черноморски звуци“, организиран от Сдружение „Музикален свят – Балчик“.