Ден след акцията на Европрокуратурата в “Булгартрансгаз” и четири други компании у нас – ресорният министър Владимир Малинов ще даде повече информация от българска страна за извършените обиски.
Вчера, 13 август, от Европрокуратурата влязоха в сградата на “Булгартрансгаз”, като по неофициална информация се разследват доставките на синьо гориво за Европа през балканската газова преносна мрежа.
Акцията доведе до реакция от страна на “Продължаваме промяната-Демократична България”, които внесоха искане за изслушване на енергийния министър в ресорната комисия днес.
От “Булгартрансгаз” и Министерството на енергетиката запазиха мълчание във вчерашния ден. Коментар по темата дойде от страна на вътрешния министър Калин Стоянов. “В днешния ден колеги от националната полиция оказват съдействие, работят по постановление на европейската прокуратура, с което е възложено да се извършат процесуални действия на различни адреси. Със сигурност в София, в Сливен и, мисля, в Козлодуй”, каза той в отговор на въпрос относно проверката в газовия оператор.
До заемането на настоящата си длъжност служебният министър на енергетиката Владимир Малинов е бил изпълнителен директор именно на “Булгартрансгаз” и затова би имал най-точна информация по случая.
Влизането на хората на Кьовеши се случва дни преди визитата на турската компания “Боташ” за преговори с “Булгаргаз” за промяна на неизгодния за българското дружество договор за газови капацитети в Турция.
“Боташ”
По непотвърдена информация акцията може да е свързана с игрите с капацитети на българо-турската граница и точката “Странджа-Малкочлар”.
Сделката на “Боташ” с “Булгаргаз” се оказва задна врата за влизане на турската компания на европейския пазар, без да спазва третия енергиен пакет и да се явява на търгове за закупуването на капацитети заедно с други търговци.
Припомняме, че България сключи договор с “Боташ” при служебното правителство на Гълъб Донев през януари 2023 година. Той е за достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до България за периода от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 година.
49-ото Народно събрание задължи министъра на енергетиката да предоговори споразумението с турската компания, което се оказа неизгодно за страната ни. Според събраната от специално създадената комисия в парламента по темата информация е, че договорът е сключен в полза на турската страна и води до големи загуби за българската икономика.
Преди дни обаче стана ясно, че Турският газов оператор “Боташ” отхвърля призивите за предоговаряне на спорна сделка с българския си държавен партньор “Булгаргаз”. Освен това предупреди за сериозни последици за България, ако не плати по 13-годишното споразумение. Може да се наложи обществения газов доставчик да плати над 2,3 млрд. долара за резервиран капацитет, независимо дали го използва или не.
“Чирен”
По неофициална информация проверките в “Булгартрансгаз” са заради разширяването на газовото хранилище в Чирен, за което от Европа бяха отпуснати 78 млн. евро. Сигналът най-вероятно идва от Българския енергиен и минен форум за опасна промяна в сондажите за увеличение на капацитета на газохранилището. Проектът се осъществява с европейско финансиране, което обяснява и ангажирането на прокуратурата на Лаура Кьовеши.
Енергийният форум подаде преди няколко месеца сигнал до множество институции за “сериозните опасности, надвиснали над газохранилището “Чирен“ за неговото технологично компрометиране поради непрофесионалните и съмнителни действия на ръководството на “Булгартрансгаз” ЕАД”.
Преди около година бе проведен търг за разширение на капацитета на “Чирен” чрез нови 10 експлоатационни наклонено-насочени соднажи и 3 наблюдателни (вертикални) за срок от 600 календарни дни.
Търгът бе спечелен от Д33Д “Чирен Дрилинг 2022”, но обединението се отказа. След това поръчката бе поета от обединението “Екзало Дрилинг Чирен” с участници “Главболгарстрой” и “Газ Проджект Девелопмънт”. Цената бе 221 221 200 лева без ДДС.