Вътрешното министерство е в блажено неведение за разследването срещу бизнесмена Румен Гайтански.
Това стана ясно днес от изявление на МВР-шефа Калин Стоянов по време на връчването на ключовете на 90 нови автомобила “Шкода” за нуждите на полицията.
Фактът, че МВР не е водещо в разследването и по тази причина няма данни за него, не е някакъв гаф или проява на безхаберие. До този момент случаят е в ръцете на антикорупционната комисия, а какво ще е бъдещето му, тепърва ще видим.
Стоянов обяви, че няма нова информация за разследването срещу Румен Гайтански и Стоян Мавродиев, защото то се води от антикорупционната комисия. Според него МВР няма данни дали двамата са в чужбина. “Нямам данни да се намират в чужбина, но очаквам да бъдат обявени за издирване още днес”, заяви Стоянов, очевидно очаквайки антикорупционната комисия да поиска това от МВР.
На този етап на разследването на комисията, полицията съдейства за протичането на обиските и проверките в имоти на Румен Гайтански-Вълка. Както е известно, представители на прокуратурата, антикорупционната комисия и полицаи извършват обиски в имотите на Вълка в София. В същото време в Кърджали се проведе акция в офиси на фирми, близки до дългогодишния бивш кмет Хасан Азис. Проверка се извърши в сграда на улица “Булаир” в центъра на Кърджали, в която е офисът на Ахмед Моллахасан, сочен за дясна ръка на Хасан Азис в бизнеса му. Моллахасан ръководи бетонов център, в който по документи фигурира и братът на Хасан Азис.
Проверява се и фирма “Кристална вода” на Румен Гайтански – Вълка, която усвоявала в последните години огромни средства в участието си в изпълнението на “Водния цикъл” и реализацията на други големи строителни проекти.
Акциите са във връзка с разследването на кредит от близо 150 милиона лева, отпуснат на фирма на Гайтански от Българската банка за развитие, за което вече съобщиха от антикорупционната комисия миналата седмица. В хода на разследването Комисията за противодействие на корупцията е анализирала множество договори между различни дружества, за да установи разходването на получения от ББР кредит. Налице са данни, че “Кристална вода” АД е получило със заем от “Био майнинг” АД значителни финансови средства. Установено е, че „Кристална вода“ АД е погасило задълженията на ТЕЦ “Варна“ АД. Налице са данни, че времевият период, в който това е направено, съвпада с предоставянето на заем в размер на 30 млн. лв. от дружеството “Био майнинг” АД на “Кристална вода” АД.
Обект на разследване от КПК е и осъществената през м. юли 2024 г. продажба на свързаната с Гайтански “Пътстройинженеринг“ АД на регистрирано в Кърджали търговско дружество. От събраните към момента документи и тяхното задълбочено изследване, налице е обосновано предположение за това, че се касае за извършени закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР, съответно финансовия интерес на държавата, изтъкна антикорупционната комисия.
Действията по разследването на КПК имат за цел да установи цялостния процес от отпускането от ББР на кредита до неговото усвояване от съответните крайни бенефициенти, с оглед на наличието на данни за представена пред банката фиктивна обезпеченост на отпуснатия заем. Проверяват се и неправомерни действия на длъжностни лица – служители на ББР.