Производителността на труда на еврозоната се е подобрила символично през второто тримесечие и отново е под очакванията на Европейската централна банка, което е удар срещу усилията й да върне инфлацията до 2% годишно. Производителността на единица работна сила се е понижила с 0.4%, показват новите данни, публикувани на 15 август от ЕЦБ при очакван от банковия екип спад от 0.3% и след 0.5% намаление през първите три месеца на 2024-а.
Официални представители на институцията, включително и шефката й Кристин Лагард подчертават колко е важна “връзката между печалбите, заплатите и производителността”. И ако не се постигне адекватно подобрение, устойчивото понижение на лихвените проценти може да се окаже трудно.
Анализатори оценяват като доста розови прогнозите на европейските централни банкери, че производителността ще се увеличи с около 1% през 2025-а и през 2026-а – по-бързо от средния ръст от 0.6% през двете десетилетия преди пандемията. Новите данни може да засилят скептицизма и да провокират дискусии за по-нататъшните редукции на кредитните разходи. И при по-нататъшен спад на производителността рискът инфлацията да остане висока по-дълго определено нараства.
По оценка на Карстен Бржески – шеф на отдела за макроикономически проучвания в “Ай Ен Джи”, през следващото официално съвещание на ЕЦБ през септември “възниква нов проблем за банковите парични стратези, който бавно, но сигурно ври под повърхността: как да мотивират лихвена редукция когато инфлационните прогнози отново се ревизират нагоре”.
През юни европейските централни банкери понижиха кредитните разходи и едновременно качиха инфлационните си предвиждания за 2024-а и 2025-а, с което предизвикаха неизбежен дебат дали решението им е обосновано. В тази връзка Бржески коментира, че “казано по-общо, с тези числа за производителността аргументът за намаление на лихвите по-скоро трябва да е слабият растеж на еврозоната, а не сваляне на инфлацията”.
За икономиста на “Данске банк” Пит Хайнс Кристиансен новите данни са “обезпокоителни”. И “ако ръстът на заплатите не се забави значително, ЕЦБ може да не получи достатъчно задоволителни новини за още една лихвена редукция и следователно да обяви “въздържание” през септември”.
Пазарите са вкарали изцяло в цените още две лихвени понижения през тази година и 80% вероятност за трето, въпреки изненадващия инфлационен подем през юли до 2.6 процента.
Трудовите възнаграждения продължават да растат по-бързо от началото на 2024-а, защото работниците се борят да компенсират инфлационния шок. ЕЦБ ще публикува информация за договорените заплати през второто тримесечие на 22 август.