Сърбия затвори златния си четириъгълник – Москва, Вашингтон, Брюксел и Пекин

Сърбия

Прието е да се смята, че от големите геополитически сътресения няма победители, но определено има печеливши. В настоящия момент пример за това е Сърбия, която има доста проблеми за решаване, но активно лавира между Москва, Вашингтон, Брюксел и Пекин. И по всичко личи, че се справя добре, защото дивидентите й от въпросното лавиране стават все по-солидни.

Анализатори определят сръбския президент като политик, който няма приятели, но има добре осъзнат интерес. Той знае, че Путин е в международна изолация и че в Москва не е пренаселено с европейски политици, които чакат на опашка да се ръкуват с повелителя на Кремъл. Затова през месец праща някои от приближените си на Червения площад – я да сключи споразумение за приятелство, я да увери руския си колега, че

разбира неразбираемата му за демократичния свят позиция.

Разбира се, Вучич не отива лично в Москва, защото ще бъде нарочен за пореден път от САЩ и ЕС, че се сближава прекомерно с Путин. Сега, за поредната среща с руския външен министър Сергей Лавров, той изпрати своя вицепремиер Александър Вулин, който е чест гост в Кремъл. През юни Вулин влезе в световните новини, защото по време на поредното си посещение в руската столица положи венец на гроба на съветския диктатор Йосиф Сталин.

сърбия сръбско знаме сръбски знамена

След срещата

Лавров обяви, че ще работи със стратегическия си съюзник Белград

„в полза на сигурността на Балканите и за предотвратяване на външна намеса в регионалните дела“. Той подчерта също, че двете страни трябва да противодействат на войната на Киев срещу руския език, каноничната Украинска православна църква, образованието, културата и средствата за масова информация.

На практика това не е нищо ново и ако това е била целта на посещението, то едва ли е много успешно. Само, че Сърбия е силно зависима от вноса на руски газ и го получава на преференциални цени. Трябва да се признае, че Белград опитва известна диверсификация на доставките през България, но тя ще зависи много и от

въвеждането в експлоатация на терминала край Александруполис.

Докато „замазва очите“ на Москва, Белград работи с ЕС по огромен енергиен проект – мина за добив на литий, която е част от решението на Европа за недостига на критични суровини. Тази мина може да донесе няколко милиарда евро за страната. Срещу проекта обаче избухнаха множество протести в цялата страна, за които  Вучич стратегически обвини Запада, че води „хибридна“ война срещу неговото правителство. Така огромната русофилска маса в страната не би го заподозряла, че се е поддал на западно влияние.

Русия донагнети обстановката като предупреди преди седмица властите в Белград, че

чрез многохилядните протести се готви… държавен преврат.

Сърбия подписа споразумение за свободна търговия с Евразийския съюз

Не случайно Лавров заяви пред Александър Вулин в сряда, че Москва оценява твърдостта на сръбския президент да се противопостави на опитите на Запада да организира цветна революция в Сърбия.

В същото време в Сърбия се реализират доста американски проекти. Ярък пример за това е намерението на зетя на бившия американски президент Доналд Тръмп – Джаред Къшнър, да изгради луксозен хотел, 1500 апартамента и музей в Белград. Строежът се планира в бившия щаб на югославската армия, унищожен през 1999 г. при бомбардировката на НАТО.

Китайските инвестиции в Сърбия също са за милиарди. Пекин е най-големият инвеститор в сръбската инфраструктура, а

Белград строи 5000 километра канализация и 159 пречиствателни станции

с кредит от Поднебесната империя в размер на… 3.2 милиарда евро.

В началото на годината Сърбия съвсем очаквано отказа да се присъедини към БРИКС – икономическият съюз на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Аргументът на Вучич беше, че страната кандидатства за членство в Европейския съюз. В същото време обаче не бърза да отговоря на условията на Брюксел, нито пък се опитва да приведе външната си политика в съответствие с тази на ЕС.

Четете още на : Вучич предлага референдум за себе си вместо за добива на литий, обяви опозицията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст