Еврото докосна най-високата си котировка от началото на годината, а йената поскъпна рязко на 19 август в резултат на остъплението на зелените пари на широк фронт. Инвеститорите очакват резюмето от последното съвещание на паричните стратези на Федералния резерв, което ще бъде публикувано в средата на седмицата и речта на шефа на щатските централни банкери Джеръм Пауъл на годишния симпозиум за икономическа политика в Джаксън хол на 23 август. По оценка на валутни анализатори, именно тези две събития ще са основните двигатели на валутните движения през тази седмица.
Щатският долар загуби близо 1% от пазарната си оценка към японската йена и дори слезе за кратко под 146 йени, а в 17.07 ч българско време на 19 август се разменяше срещу 146.37 йени. Експертите отдават движението на повсеместната слабост на американската валута в комбинация с потенциалното по-нататъшно раздалечаване на паричните политики на Съединените щати и Япония.
Председателят на “Банк ъф Дъпен” Кадзуо Уеда би трябвало да направи разбор на решението на институцията от миналия месец да повиши лихвените проценти когато се яви на изслушване пред парламента на 23 август. И да информира японските законодатели, че ако ситуацията в страната се развива съобразно базовия сценарий, банкерите ще продължат да качват лихвите.
Пауъл пък вероятно ще повтори в Джаксън хол, че наближава датата, на която Федералният резерв ще даде старт на лихвените редукции в Съединените щати. И тези противоположни лихвени тенденции ще са против долара и в подкрепа на японската парична единица.
Колин Ашър – старши икономист в “Мидзухо”, обаче не очаква двойката долар/йена да падне много по-ниско в краткосрочен план, защото не е убеден, че американската централна банка ще понижи лихвите с повече от 25 базови пункта през септември. Противно на него, пазарните играчи са вкарали в цените редукция от 33 точки, което определено няма да промени доларовите котировки и дори може да ги засили. Цените на лихвените фючърсни контракти пък показват намаление на ливите с над 96 базови пункта до края на годината.
Спрямо кошницата от най-активно търгуваните си валутни конкуренти зелените пари поевтиняха под 102 пункта – най-ниската стойност от седем месеца насам.
Еврото се разменяше за 1.1068 щ. долара в 17.50 ч българско време на 19 август – най-високата стойност за 2024-а.
Битанският паунд се изкачи до 1.2990 щ. долара – на косъм от психологическите 1.30 долара.
Австралийският и новозеландският долар поскъпнаха до най-високите си цени за последния месец, съответно от 0.6716 щ. долара и 0.6095 долара в очакване на предпазлив лихвен подход на паричните стратези на Федералния резерв.