Инвестиционната компания HIPstr обяви успешното затваряне на своя дебютен фонд, оценен на 100 милиона долара. Компанията е създадена от Дейвид Морос и Марк Безос -полубрат на основателя на Amazon, Джеф Безос и функционира като подразделение на HighPost Capital.
„Стартирахме HIPstr, за да се възползваме от привлекателната пазарна възможност, която възникна вследствие на корекцията на оценките на компаниите в ранен етап, както и структурната промяна в начина, по който предприемачите разширяват своите компании,“ заяви Морос в прессъобщение на 15 август.

До момента HIPstr е ръководила или направила инвестиции в шест компании от Серия A: Closer, Sprinter, Wild Common, EverFence, RAD и After.com. Според Морос, с тези шест компании в портфолиото, фирмата планира да продължи да идентифицира привлекателни възможности за своите инвеститори и да работи с предприемачите, за да им помогне да изградят и разширят своите високоръстови и капиталово ефективни марки.
През миналата година стартъп индустрията изпита сериозни трудности, като над 2300 компании, подкрепени от рисков капитал, затвориха врати поради липса на финансиране. Въпреки това, през 2024 г. има признаци за възстановяване. Например, през юни се съобщаваше, че технологичните инвестиции в Европа започват да се възстановяват след продължителен застой. Частният технологичен инвеститор Creandum, който е инвестирал в компании като Klarna и Spotify, наскоро обяви нов фонд на стойност 544 милиона долара, събран за рекордно кратко време.

Големите играчи в частния капитал, като KKR и Apollo, също показват оптимизъм, инвестирайки 162 милиарда долара в очакване на възраждане на сделките. Скот Натал, съпредседател на KKR, отбеляза, че пазарът на сделки се завръща и тази година има значително натрупано предлагане на нови възможности.
Все пак, не всички компании успяват да се справят успешно. Миналата седмица, финтех компанията Tally, специализирана в управлението на кредитна задлъжнялост, обяви затварянето си поради неспособност да осигури необходимото финансиране. Това подчертава предизвикателствата, пред които се изправят стартъпите, въпреки някои положителни сигнали на пазара.
Четете още на : Български стартъп създаде платформа за набиране на кадри в ИТ бранша.