За първи път в историята едно златно кюлче струва “готините” 1 млн. щ. долара. Този крайъгълен камък бе достигнат в последния работен ден на миналата седмица когато цената на жълтия метал за незабавна доставка (спот-цена) надхвърли 2500 щ. долара за тройунция – също исторически рекорд. Тъй като златните кюлчета по правило тежат около 400 унции, то всяко от тях ще струва от 1 млн. долара нагоре.
Съществуват известни нюанси на тази стойност от 1 млн. щ. долара. Златните кюлчета на пазара в Лондон – глобален център за търговия на скъпоценния метал – нормално са по около 400 тройунции, но те могат да съдържат от 350 до 430 унции чисто злато, по данни на Асоциацията на Лондонския пазар за злато (LBMA). Възможно е също частни лица да купуват доста по-малки и по-приемливи за джоба им кюлчета, каквито продава американската мултинационална компания Costco.
През първото полугодие на 2024-а нетните златни покупки на централните банки са били в размер на 483.3 тона, еквивалентни на почти 40 хил. кюлчета, по сметки на агенция “Блумбърг”, направени въз основа на данни на консултантската фирма Metals Focus. Това е един от важните фактори, поддържащи звездния възход на жълтия метал от началото на годината, успоредно с очакванията за по-щедра парична политика на Федералния резерв и геополитическото напрежение.
Златото е добавило 21% към пазарната си оценка от 1 януари 2024-а, което го прави една от най-печелившите суровини на годината, а доста банки предвиждат и по-нататъшни, нови върхови постижения, дори до 3 хил. щ. долара за тройунция през идната година.
В 15.10 ч българско време на 20 август скъпоценният метал за незабавна доставка се котираше за 2525.07 долара за тройунция, а фючърсните контракти за доставка през декември – за 2565 долара за тройунция на борсата COMEX.
Според анализатори на сектора, златото черпи сили от несигурността в много области – изборите в САЩ, навлизането на украински сили в Русия и растящото напрежение в Близкия изток, където Израел и Иран са на косъм от директен конфликт. Не по-малко важен фактор е и нарастващия шанс за лихвена редукция на Федералния резерв през септември. Експерти прогнозират 2700 долара за тройунция злато след началото на низходящия лихвен цикъл в Съединените щати.
По правило, по-ниските лихвени проценти правят по-изгодни златните покупки, защото ги прави по-атрактивна опция в сравнение с носещите лихвен доход активи, каквито са щатските ДЦК, които конкурират скъпоценния метал в качеството му на спасително убежище. Освен това понижението на лихвите се отразява негативно на зелените пари и намалява стойността на златните покупки в други валути.
Нагласите на инвеститорите в жълтия метар са котировките да вървят нагоре през следващите три до шест месеца, посочват в анализ за клиентите си банкери на “Ситигруп”. Те предвиждат 3 хил. щ. долара за тройунция до средата на 2025-а и средна цена 2550 долара за тройунция през четвъртото тримесечие.