Министерството на културата публикува резултатите от сесията си за финансиране на спектакли в областта на танцовото изкуство, които са създадени от частни организации, а не от държавни или общински културни институти. За съжаление от оповестената информация не става ясно каква е точно идеята зад всеки един от подадените проекти. Няма информация и колко души стоят зад всеки един проект.
В конкурса за получаване на финансиране на проектен принцип са участвали 18 организации. От тях осем няма да бъдат подкрепени, като причините са различни.
Заради неспазване на времевия параметър – срок на изпълнение и реализация на събитието е краят на 2024 година – няма да бъде подкрепен проектът на фондация „Денс Фрейм“ – “Трилогия стаи”.
Други пет проекта не са подкрепени, защото не са представили достатъчно добре аргументирано авторската идея и потенциалът на екипа за нейното реализиране. Това са F(or)ather на Стрийм Денс ООД, спектакълът ”Изповед” на Забелски глас, “Култури в движение” на танцово студио “Изкуството е всичко” ЕООД, SynChronia“ на сдружението за съвременно алтернативно изкуство и култура – “По действителен случай“, Sur/ The Squad на фондация „Каракашян и артисти”.
Предложението – “Верижна реакция” на сдружение „Атом Театър” няма да бъде подкрепено, защото не отговаря на условието исканата финансова подкрепа да не надвишава 75% от стойността на допустимите разходи по проекта.
Пърформас „Delta Dimension” в Античен стадион на фондация „ЕКСП АРТ ЛАБ” също не получава финансиране, но от министерството на културата уточняват, че го пренасочват към сесията за разпространение на спектакли в областта на танцовото изкуство.
Така остават 10 проекта, който ще получат финансова подкрепа от министерството на културата. Това са:
– “VERTIGO” на сдружение „Гоя Проджектс”, което е създадено през юли 2022 г. от Изабел Миткова, Симона Тодорова и Стефан Цеков. За реализацията на проекта си те ще получат 14 850 лева.
– “Проявления на сърцето” – съвременен танцов спектакъл, международна копродукция на сдружение ТАНЦ БГ. То ще получи за проекта 25 500 лева.
– ICC танцова продукция 2024 на платформата за независими артисти ГАРАЖ (Александър Георгиев, Дарио Дамас и Жана Пенчева). За своя проект те ще получат финансиране в размер на 27 750 лева.
– Упражения за колективно тяло на „Таймлайн продакшънс” ЕООД ще получи финансиране в размер на 19 927 лева.
– Резидентската програма на Derida Dance Center на Фондация Арт Линк получава 22 398 лева.
– “Никога повече понеделник” на УОМО получава 17 000 лева. Те са известни с пърформанса – изследване “Код Червено“, който е показван в Топлоцентралата.
– представлението концерт в хибридна форма – Raw confessional poetry на фондация “Етюд” – ще получи 24 000 лева. В оценката си от министерството на културата посочват, че пускат проекта, но поради ограничения си финансов ресурс не могат да подкрепят разхода за “Режисура-хонорар” – 2000 лв., “Изпълнители хонорар – премиерни спектакли” – 3600 лв. и “Изпълнители музиканти три премиерни представления” – 3600 лева. Освен това, отново заради ограниченото финансиране, те редуцират и разходите за “Сценография, костюми, осветление (хонорар) – вместо исканите 4000 лв. авторите на проекта ще получат 2000 лева.
– “Танци на народите” на сдружение „Петлите” получават за реализацията си 11 800 лева;
– КОД: АТСИ на сдружение „Ареалност” получава 17 700 лева;
– “Алхимия на преувеличените форми” на Фондация „Брейн стор проджект” печели 19 027 лв. за реализацията си.