„Никога повече понеделник“ печели финансиране в размер на 17 000 лв. от министерството на културата

Министерството на културата е разплатило 1,5 млн. лева задължения

Министерството на културата публикува резултатите от сесията си за финансиране на спектакли в областта на танцовото изкуство, които са създадени от частни организации, а не от държавни или общински културни институти. За съжаление от оповестената информация не става ясно каква е точно идеята зад всеки един от подадените проекти. Няма информация и колко души стоят зад всеки един проект.

В конкурса за получаване на финансиране на проектен принцип са участвали 18 организации. От тях осем няма да бъдат подкрепени, като причините са различни.

Заради неспазване на времевия параметър – срок на изпълнение и реализация на събитието е краят на 2024 година – няма да бъде подкрепен проектът на фондация „Денс Фрейм“ – „Трилогия стаи“.

Други пет проекта не са подкрепени, защото не са представили достатъчно добре аргументирано авторската идея и потенциалът на екипа за нейното реализиране. Това са F(or)ather на Стрийм Денс ООД, спектакълът ”Изповед” на Забелски глас, „Култури в движение“ на танцово студио „Изкуството е всичко“ ЕООД, SynChronia“ на сдружението за съвременно алтернативно изкуство и култура – „По действителен случай“, Sur/ The Squad на фондация „Каракашян и артисти“.

Предложението – „Верижна реакция“ на сдружение „Атом Театър” няма да бъде подкрепено, защото не отговаря на условието исканата финансова подкрепа да не надвишава 75% от стойността на допустимите разходи по проекта.

Пърформас „Delta Dimension” в Античен стадион на фондация „ЕКСП АРТ ЛАБ” също не получава финансиране, но от министерството на културата уточняват, че го пренасочват към сесията за разпространение на спектакли в областта на танцовото изкуство.

Така остават 10 проекта, който ще получат финансова подкрепа от министерството на културата. Това са:

– „VERTIGO” на сдружение „Гоя Проджектс”, което е създадено през юли 2022 г. от Изабел Миткова, Симона Тодорова и Стефан Цеков. За реализацията на проекта си те ще получат 14 850 лева.

– „Проявления на сърцето“ – съвременен танцов спектакъл, международна копродукция на сдружение ТАНЦ БГ. То ще получи за проекта 25 500 лева.

– ICC танцова продукция 2024 на платформата за независими артисти ГАРАЖ (Александър Георгиев, Дарио Дамас и Жана Пенчева). За своя проект те ще получат финансиране в размер на 27 750 лева.

– Упражения за колективно тяло на „Таймлайн продакшънс” ЕООД ще получи финансиране в размер на 19 927 лева.

– Резидентската програма на Derida Dance Center на Фондация Арт Линк получава 22 398 лева.

– „Никога повече понеделник“ на УОМО получава 17 000 лева. Те са известни с пърформанса – изследване „Код Червено„, който е показван в Топлоцентралата.

– представлението концерт в хибридна форма – Raw confessional poetry на фондация „Етюд“ – ще получи 24 000 лева. В оценката си от министерството на културата посочват, че пускат проекта, но поради ограничения си финансов ресурс не могат да подкрепят разхода за „Режисура-хонорар“ – 2000 лв., „Изпълнители хонорар – премиерни спектакли“ – 3600 лв. и „Изпълнители музиканти три премиерни представления“ – 3600 лева. Освен това, отново заради ограниченото финансиране, те редуцират и разходите за „Сценография, костюми, осветление (хонорар) – вместо исканите 4000 лв. авторите на проекта ще получат 2000 лева.

– „Танци на народите“ на сдружение „Петлите“ получават за реализацията си 11 800 лева;

– КОД: АТСИ на сдружение „Ареалност” получава 17 700 лева;

– „Алхимия на преувеличените форми” на Фондация „Брейн стор проджект” печели 19 027 лв. за реализацията си.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че отхвърленото от КС искане за провеждане на референдум за еврото ще намали доверието в българските институции?

Подкаст