Първата фаза на един от най-амбициозните планове за възобновяема енергия в света е получил екологично одобрение, което проправя пътя за износ на електроенергия, генерирана от слънчеви панели, от Австралия за Сингапур. Австралийското правителство е дало светлина на 21 август на проекта AAPowerLink на разработилата го фирма SunCable на стойност 30 млрд. австрал. долара (грубо 20 млрд. щ. долара). Милиардерът Майк Кенън-Брукс купи SunCable през май 2023 година.
Проектът включва полагането на подводен кабел с дължина 4300 км, който трябва да свърже слънчева ферма в Северната територия на Австралия с капацитет над 20 гигавата със Сингапур, който няма достатъчно земя, за да генерира необходимата за личното му потребление енергия. И кабелът и соларната ферма ще надхвърлят повече от четири пъти всяко друго подобно съоръжение с международен обхват.
“Този грандиозен проект е знакова за нашето поколение част от инфраструктурата”, каза в официално изявление австралийският министър на околната среда Таня Плиберсек. И добави, че “това ще е най-голямото пространство със слънчеви панели в света, което прави Австралия световен лидер в сферата на слънчевата енергия”.
Първата фаза включва слънчеви панели с мощност 4 гигавата и въздушен кабел с дължина 800 км до пристанищния град Дарвин.
SunCable ще съсредоточи усилията си да доведе плана AAPowerLink до окончателно инвестиционно решение (бел. ред. – жизнено важен етап от инвестиционния процес, в който компания или инвеститор решават да продължат работата по определен проект или инвестиционна възможност след задълбочена оценка на изпълнимостта, рисковете и потенциалните печалби) през 2027-а. И впоследствие ще положи усилия да започне износа на електроенергия в началото на 30-е години.
Проектът все още изисква одобрението на туземното население в Австралия, както и на Сингапур и Индонезия.