Очаква се президентът Румен Радев да обяви дали след проведените отново консултации ще има развръзка по казуса със служебния кабинет. При първите разговори след шестата поправка в Конституцията, държавният глава първо номинира Димитър Главчев, след това на 5 април събра парламентарните сили в търсене на кабинет.
Предстои да стане ясно на кого президентът ще предложи да стане служебен министър-председател. Впоследствие трябва да бъде издаден и указ за назначаване и за провеждане на поредни извънредни парламентарни избори.
Вчера, 21 август, Радев проведе пореден кръг от консултации с потенциалните кандидати за служебен премиер. Част от разговорите се проведоха на “Дондуков 2”, а с останалите държавният глава разговаря по телефона. От по-голяма част от тях обаче, той получи отказ за приемане на поста.
Председателят на Народното събрание Рая Назарян е потвърдила отказа си да бъде номинирана за служебен министър-председател. “Ярки политически фигури няма да допринесат за добрия тон, нито ще повишат доверието в политическия процес. ГЕРБ ще се яви на изборите с равен старт и ще се бори за честна победа”, каза в началото на август тя, когато се проведоха първите консултации за нов служебен премиер.
Откази дойдоха още от гуверньора на БНБ Димитър Радев, от подуправителя Радослав Миленков и от зам.- председателя на Сметната палата Тошко Тодоров.
Служебен премиер не може да бъде излъчен от институцията на омбудсмана, тъй като Диана Ковачева беше избрана за съдия в Европейския съд по правата на човека, а Елена Чернева-Маркова подаде оставка като зам.-омбудсман още преди съставянето на първия служебен кабинет след конституционните промени.
Готовност да заемат мястото на служебен премиер изразиха настоящият такъв Димитър Главчев и подуправителят на БНБ Петър Чобанов.
Изглежда, че изборът на президента се свежда само до Главчев, тъй като в понеделник от думите му стана ясно, че управителят и подуправителите на БНБ биха нарушили европейското законодателство, ако заемат поста.