Българският хелзинкски комитет е готов да защитава учители от “черния” списък на “Възраждане”

Българският хелзинкски комитет, БХК, Адела Качаунова

Българският хелзинкски комитет (БХК) ще предостави правна помощ на хора в системата на образованието, засегнати от измененията в Закона за предучилищно и предучилищно образование, забраняващи пропагандата на нетрадиционна сексуалност.

Освен това БХК намира действията на варненската структура на партия “Възраждане”, а по-конкретно публикуването на списъка с учители, подписали писмо в опозиция на последните изменения на Закона за предучилищното и училищно образование, за противозаконно действие, което нарушава основни човешки права на засегнатите.

Това стана ясно от думите на съпредседателя на БХК адвокат Адела Качаунова по време на интервю за БНР, в което тя изрази категоричната си позиция, че с действията си “Възраждане” всяват омраза и разделение между родители и учители. Тя обърна внимание, че повторното публикуване на списъка от страна на варненската структура на “Възраждане” е било придружено от две встъпителни изречения, които ясно са насочвали родителите да се противопоставят на директорите и да искат посочените учители да не са възпитатели на техните деца.

Освен това учителите били наречени с изключително обидни думи като “паразитиращи джендъри”, което всява омраза и разделя още повече родителите и учителите, които и без това се намират в трудна среда в училище, посочи адвокат Качаунова. По думите й единствено когато учителите работят заедно с родителите за техните деца могат да се постигнат някакви добри резултати.

Адвокат Качаунова потвърди, че е факт, че списъкът си е съществувал и преди варненската структура на “Възраждане” да го разпространи, но повторното му публикуване е проблематично заради вложения контекст.

Според Качаунова хората от подписката са застрашени именно защото от “Възраждане” ги наричат “опасни”. Това създава застрашителна среда, която цели конфликт между хората, всява омраза и подтиква към действия.

“Границата към физическа саморазправа е много малка”, предупреди адвокатът и посочи, че ясно се вижда посоката, в която върви поправката в закона – да не се случи нищо положително в образователната система, но се създаде още едно поле на разделение между хората в обществото.

На въпрос дали очаква след “черния” списък на “Възраждане” да последват репресии от страна на директори към учители, адв. Качаунова отбеляза като много положителна острата реакция на Министерството на образованието спрямо поста на варненската структура на политическата сила. Тя отбеляза, че така те защитили българските учители, но призна, че не изключва някъде някой директор да наложи възгледите си, защото вече има такава свобода.

Това е опасен прецедент и противопоставянето му трябва да продължи със същите онези решителни крачки, които видяхме вчера. Всъщност единственото нещо, което трябва да се случи оттук нататък е, тази спорна поправка в закона да се отмени – за да няма ни най-малко поле за саморазправа” категорична бе адвокат Качаунова.

По отношение на предложената поправка на поправката от страна на “Продължаваме промяната” – “Демократична България” (ПП-ДБ) адвокат Качаунова коментира, че тя не е достатъчна и не е убедителна.

Тя разкритикува ПП-ДБ, че са пропуснали момента яростно да се противопоставят на измененията в Закона за предучилищното и училищното образование, не са взели думата в пленарната зала по време на приемането на законопроекта и като цяло не са били убедителни дори и с вчерашната си заявка да искат промяна в промяната.

На въпрос дали учителите в черния списък на “Възраждане” могат да сезират Комисията по дискриминация, адвокат Качаунова допусна, че те биха могли да го направят, но предупреди, че едва ли на този етап техните жалби биха могли да бъдат успешни.

По отношение на това, че прокуратурата във Варна се е самосезирала по казуса с “черния” списък, адвокат Качаунова коментира, че й е много трудно да е положително настроена към българската прокуратура.

Тя припомни, че преди една година Българският хелзинкски комитет подел кампания, при която поискал от главния прокурор да се обърне към Конституционния съд и да поиска закриването на партия “Възраждане” поради две причини – заради нейната антидемократичност и заради работата й срещу единството на нацията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст