Единственото възможно краткосрочно решение за бедстващите без вода свищовски села е въвеждането на още по-драстичен режим на водоподаване. Това обяснил заместник-управителят на водоснабдителното дружество ВиК “Йовковци” Росен Трифонов по време на среща с жители на село Хаджидимитрoво, където водата се подава през ден.
Преди това той им заявил, че дебитите на местните водоизточници са спаднали, някои от тях изобщо са пресъхнали. От ВиК почиствали дренажи и шахти, но ефектът бил минимален. Трифонов добавил, че се работи по довършване на довеждащи водопроводи, но и това, по думите му, не помагало, защото където имало ограничение на дебитите, от ВиК били безсилни.
“Режим на водоподаване, няма друга алтернатива”, отсякъл Росен Трифонов, цитиран от Българското национално радио.
Маринела Друмева от инициативния протестен комитет на Хаджидимитрово е категорична, че това не е никакво решение. Тя настоява да се продължи с чистенето на шахтите и каптажите.
По отношение на дългосрочното и трайно решение Трифонов предложил варианта язовир „Александър Стамболийски“ да стане питеен. След като това стане, Трифонов смята, че ще бъдат решени три големи проблема – безводието и на община Павликени, и на община Сухиндол, и на община Свищов.
Протестиращите от свищовските села обаче не са никак обнадеждени – язовир “Александър Стамболийски” е далече, а река Дунав е по-близо.
Освен това не са големи оптимисти, че докато се чака одобряването на проектите, заделените за целта пари няма да бъдат откраднати и така за свищовските села пак няма да има вода.
Ето защо те ще продължат с пътните блокади всяка събота и неделя.
Около 400 жители от родопското село Павелско в община Чепеларе протестираха срещу режима на водата, като блокираха частично пътя Смолян – Пловдив в интервала между 12 часа и 13 часа.
Те се оплакаха, че от 15 години през лятото са на воден режим, а проблемът лесно може да се реши – причината за безводието е остарялата водопреносна мрежа в селото. Община Чепеларе има изготвен и одобрен проект за изграждане на нов магистрален водопровод на стойност 7.5 млн. лева. Проектът е одобрен от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, но все още чака финансиране. Ето защо протестиращите се заканиха, че следващата им стъпка ще бъде да пренесат протеста си пред Министерския съвет – на жълтите павета.
Десетки жители на Община Кочериново също блокираха пътна артерия заради проблема с безводието. Те спряха движението за повече от час по пътя за Рилския манастир при разклона за село Стоб. Според протестиращи, когато в Кочериново водата е спряна или намалена, в съседния град Рила тя се покачва. Ето защо те смятат, че причината за водния им режим е неразбирателство между кметовете на двете населени места.
В същото време кореспондент на БНР посочва, че кметът на Кочериново Станислав Горов през цялото време е бил при протестиращите. Той обяснява, че по пътя за Рилския манастир има вода, която може да се прихване и да се отведе до резервоара, който се ползва и от двете общини. По думите му разстоянието не е много голямо – предполага, че е по-малко от километър.