Петролните котировки се повишиха след като изпреварващият удар на Израел срещу цели на Хизбула в Южен Ливан задълбочиха напрежението в Близкия изток и след като правителството в източната част на Либия обяви, че спира износа на черно злато от страната.
Глобалният базов петролен сорт “Брент” за доставка през октомври надхвърли 81 щ. долара за барел, а американският WTI се доближи до 77 долара за барел.
Израел е изпратил повече от 100 бойни самолета, за да извади от строя хиляди ракетни установки на Хизбула на 25 август, след което военната групировка отговори с изстрелването на над 200 снаряда срещу еврейската държава, нанесли ограничени поражения, според израелските официални власти. Подкрепяната от Иран Хизбула обяви, че е изпълнила военната си мисия за деня, но ще продължи враждебните действия срещу Израел докато Тел Авив не се съгласи да прекрати огъня в Ивицата Газа.
Междувременно, управляващото източната част на Либия правителство обяви на 26 август, че е преустановило работата на всички петролни полета и е спряло производството и износа на черно злато в резултат на задълбочилата се политическа битка за контрол върху Либийската централна банка. Базираната в Триполи Национална петролна корпорация, която управлява петролните източници, обаче не е потвърдила забраната.
Правителството в Бенгази не е признато от международната общност, но повечето петролни находища са под контрола на военния лидер на Източна Либия – Халифа Хафтар. Официални представители на управата са обявили “форс мажор”, отнасящ се за всички полета, терминали и петролни съоръжения, става ясно от изявлението им във “Фейсбук” на 26 август.
Стабилността в Либия се разклати сериозно след подкрепената от НАТО военна интервенция през март 2011-а. Страната се раздели през 2014-а на източна и западна фракция, подкрепяни от Русия и Турция. Последната фаза на напрежението възникна след като усилията на политическите фракции да отстранят от поста шефа на Либийската централна банка Садик ал-Кабир и да го заменят с негов конкурент, предизвикаха мобилизация на въоръжените сили и на двете страни. Централната банка е единственият признат от международната общност депозитар на либийските приходи от суров петрол, осигуряващи жизнено важен доход на икономиката на разкъсваната от години от сражения държава.
От началото на август производството на черно злато в Либия е свито след прекратяването на добива от някои полета. Националната петролна корпорация обяви на 3 август форс мажор в едно от най-големите находища – “Аш Шарара” в Югозападна Либия, с капацитет 300 хил. барела петрол на ден, заради протести в областта.
Петролните котировки в Съединените щати са добавили почти 7% към пазарната си оценка през тази година, подкрепяни от геополитическите рискове и от очакваното намаление на лихвените проценти от Федералния резерв през септември.