Контролът на износа на особено важни елементи за полупроводници от Китай вреди на веригите за доставки и вдъхва опасения за недостига им на западните производители на усъвършенствани чипове и на хардуер за военна оптика. Въведените от Пекин ограничения на доставките на германий и галий, които се влагат в полупроводниковите платки и в части на военните и комуникационните устройства, са предизвикали почти двукратен скок на цените на металите в Европа през последната година.
Китай наложи рестрикциите, които трябвало да защитят “националната сигурност и интереси”, през 2023-а в отговор на оглавения от американците контрол върху продажбите на усъвършенствани чипове и съоръжения за изработката им. Тези мерки потвърждават доминиращата позиция на азиатския колос в глобалните доставки на десетки жизнено важни суровини – страната попълва 98% от световното предлагане на галий и 60% на германий, по данни на американската агенция US Geological Survey.
“Положението с Китай е критично. Ние зависим от тях”, коментира лице, което работи в едър потребител на полупроводникови материали. Анализатори пък посочват, че контролът е дал ясно да се разбере, че правителството на китайския президент Си Дзинпин има готовност да засегне западните икономически интереси в отговор на западните рестрикции за достъпа на Пекин до авангардни чипове и други модерни технологии. Служителят на потърпевшата компания допълва, че макар и някои големи доставки на китайски галий да са направени, общият износ е паднал почти наполовина откакто действа контролът. Той допълва, че ако китайската страна редуцира експорта на галий, както е направила през първото полугодие, фирмените резерви ще бъдат изразходени и ще има недостиг.
Базираният във Франкфурт търговец на германий и галий Tradium коментира, че количествата метали, които фирмата е получила по новата китайска експортна лицензионна програма, са “малка част от купените преди тя да влезе в сила”. И че “този контрол на износа оказва екстремен стрес върху всичко извън Китай и усложнява допълнително и без това трудните за работа пазари”. Двата елемента са особено важни за производството на модерни микропроцесори, оптични продукти и очила за нощно виждане, поради което “прецеждането” на експорта им от китайска страна може да разстрои изработването на тези стоки.
Междувременно, Пекин обави, че от 1 август въвежда рестрикции и върху износа на антимон – минерал, влаган в производството на бронебойни муниции, устройства за нощно виждане и прецизна оптика. Тази мярка последва въведения от Китай експортен контрол на графит и технологии, използвани за добива и отделянето на редки елементи.
Цените на германия са скочили с 52% от началото на юни – до 2280 щ. долара за килограм, в Китай, по данни на Argus. “Китайците дори не предлагат германий на външния пазар”, коментира Терънс Бел – мениджър на регистрирания във Ванкувър търговец на редки метали Strategic Metal Investments.
Съгласно въведения от Пекин контрол на галия и германия, всяка индивидуална пратка изисква одобрение, което се получава в рамките от 30 до 80 дни и прави неработещи дългосрочните договори за доставка заради несигурността, твърдят търговци. Внесените молби трябва да посочват купувача и целта на използване на елементите.
Според Кори Комс – оперативен директор в базираната в Пекин консултантска фирма Trivium China, целта на китайците е да “изпратят сигнал”, че могат да отговорят на оглавения от Съединените щати натиск върху китайските компании и жизнено важни сектори. И ако искат да блокират експорта до някои части на света, просто ще откажат лиценз.
Търговците обвиняват трупането на складови запаси от Китай за скока на цените на германия, използван в авангардните чипове, оптичните кабели, слънчевите панели и военните термовизионни камери. Експерти на Tradium пък посочват, че количествата складиран германий са плод на пазарни спекулации, но “със сигурност въпросният им общ обем представлява значителна част от годишното производство” на азиатския колос.
Комс твърди, че Пекин приема експортния контрол отчасти като начин да гарантира собствените си доставки на материалите, изпозвлани в технологиите за чиста енергия, които с в ядрото на индустриалното модернизиране на Китай. По оценка на анализатори, китайското правителство използва рестрикциите, за да подпомогне усилията си да се изравни със Съединените щати и с други лидери в сферата на полупроводниковите технологии. Което, в комбинация с влошаващите се отношения между вашингтон и Пекин, не предполага облекчаване на експортните рестрикции.