Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков разпореди да се спре общественото обсъждане на Наредба № 8 от 2016 г. за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование и да се премахнат текстовете, предвиждащи пълно преминаване към НЕИСПУО през учебната 2025/2026 година.
НЕИСПУО е държавната Национална електронна информационна система за предучилищно и училищно образование. До този момент училищата масово предпочитат частните системи – “Школо” и “АдминПлюс”, независимо че базите данни от бяха пренесени в междувременно разработената държавна система – НЕИСПУО. От друга страна продажбата на “Школо” в началото на 2024 г. на британската компания “Джунипър Едюкейшън” предизвика притеснения доколко е редно толкова голяма база лични данни да се съхраняват от чужда фирма.
На сайта на министерството на образованието уточняват, че мотивите за спирането на общественото обсъждане са, че пълно преминаване към НЕИСПУО може да бъде направено само след детайлно предварително обсъждане с всички заинтересовани страни, отчитане на мнението на родители, учители и директори.
От екипа на проф. Галин Цоков уверяват, че след премахване на спорните текстове Наредбата ще бъде публикувана отново за обществено обсъждане.
Едно от критичните мнения срещу пълното преминаване към НЕИСПУО е на Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета. Той предупреждава, че за да се премине към НЕИСПУО, ще са нужни нови обучения на учителите, тъй като системата е съвсем различна от досега познатите. Стаматов смята и че с НЕИСПУО образователното министерство ще има пълен монопол и ще върне процесите в образованието години назад – в ерата на хартиените дневници, когато всичко навсякъде е било напълно уеднаквено.
Той обръща внимание и че системата е с изключително бавна обратна връзка и при необходимост да се отстрани проблем, отговорът следва след няколко седмици.