Китайската валута се изкачи до равнища, които не са посещавани повече от година след като търговците започнаха да планират корпоративни покупки в условията на повсеместна слабост на зелените пари. Офшорният юан поскъпна до 7.0752 за един щатски долар – най-силната му котировка от юни 2023-а насам. От началото на август китайската парична единица е добавила около 2% към пазарната си оценка към щатския долар, заличавайки цялата си загуба от 1 януари 2024-а насам.
Редом с азиатските си партньори, и юанът се възползва от растящите очаквания за скорошно начало на низходящия лихвен цикъл на Федералния резерв, които насърчават пазарните играчи да продават долари и да купуват локални валути. За китайските износители, които седят върху купища чуждестранна валута, също плъзна мълва, че ще започнат да продават повече долари заради промяната на нагласите.
Китайската валута е подкрепена от постепенната раздяла с навремето пренаселената стратегия на търговците да теглят евтини заеми в юани и да ги продават срещу по-високодоходни валути. Според валутни анализатори, със смяната на настроението към юана, последните мерки за стимулиране ще подкрепят по-силно китайския растеж. И ако поскъпването на китайската валута се осъществи на практика, то може да мотивира износителите да обърнат постъпленията си в чуждестранни валути в юани и да тласнат местната парична единица дори до още по-високи нива.
Юанът обаче ще остане под натиска на неубедителния растеж и на охлаждането на местното потребление, докато правителството на президента Си Дзинпин се въздържа от сериозни стимули. Търговците изчакват също да видят, дали Народната банка на Китай няма да се противопостави на прекалено силен юан заради опасения от въздействието му върху китайските износители. Китайските държавни банки купуват долари по курс около 7.0910 юана, ограничавайки поскъпването на местните пари
Оттук нататък по-нататъшен ръст на юана ще бъде по-бавен и придружен с по-високи колебания, като се има предвид, че валутата вече се търгува под референтния курс на централните банкери от 7.1124 за един долар за 30 август, прогнозира Беки Лиу, която оглавява звеното за китайска макростратегия на банка “Стандард чартърд”. Прогнозите й са за 7.0-7.1 юана за един долар до края на годината.
Междувременно, поредната фаза от усилията на Пекин да подкрепи тежко болния имотен пазар на страната, е обсъждащото се намерение да позволи на собствениците на жилища да рефинансират ипотеки за 5.4 трлн. щ. долара, за да намали кредитните разходи на милиони домакинства и да стимулира потреблението. Идеята е хората да могат да предоговорят условията с кредиторите си преди януари когато банките правят нови оценки на ипотечните заеми, твърдят запознати с темата лица. Домакинствата ще имат също и възможност да рефинансират задълженията си в различна банка, което ще се случи за първи път от световната финансова криза през 2008-а.
Властите се опитват да окажат натиск за редуциране на ипотечните разходи след като централните банкери насърчиха подобна инициатива и през миналата година и кредиторите отговориха с намаление на лихвите по ипотеките за първо жилище. Засега още не ясно дали последните планове ще се отнасят за всички апартаменти.
Новината качи с над 8% индекса на агенция “Блумбърг”, следящ резултатите на китайските имотни предприемачи, в следобедната търговия на 30 август, като Shimao Group Holdings качи пазарната си оценка с цели 28%, а China Vanke Co. – със 17%, в Хонконг.
Досегашните принудителни мерки на Пекин за намаляване на ипотечните разходи през последните години помогнаха най-вече на новите купувачи на имоти. Петгодишната лихва за първокласни клиенти, която е базова за дългосрочните ипотеки, беше свалена до 3.85% през юли. А два месеца по-рано, през май, Народната банка на Китай отмени валидния за цялата страна ипотечен лихвен под за покупка на първо и второ жилище. Преди това пък, някои големи градове позволиха на купувачите, ползвали ипотеки, дори и при напълно погасените, да кандидатстват за по-ниски лихви.
Кризата в имотния сектор на Китай вече е в четвъртата си година и натиска надолу всички области – от пазара на труда до потреблението и личното състояние на собствениците на жилища.А поредният ипотечен план ще окаже допълнителен натиск върху местните банки, на които разчита Пекин да помогнат за съживяването на линеещото стопанство. Банковият сектор на страната се бори с падащи приходи и рекордно ниски маржове на печалби. Общата стойност на индивидуалните ипотеки на китайците е била 38.2 трлн. юана към края на март, като те се смятат за първокласен актив на китайските кредитори. Над 90% от ипотечните заеми са за първо жилищепоказват последните налични данни на банковия регулатор.