Министър Малинов ще бъде на работни посещения в Република Корея и Япония

Владимир Малинов

Министърът на енергетиката Владимир Малинов заминава на работни посещения в Република Корея и Япония, където ще подпише документи за сътрудничество, съобщиха от ведомството. 

Предвижда се в рамките на визитата в Корея да бъде подписан Меморандум за разбирателство за сътрудничество в областта на енергетиката между правителствата на двете страни. Документът ще създаде рамка за засилване на взаимноизгодните контакти, която да насърчи участието на компании от двете държави в търгове в областта на енергетиката, в реализация на нови инвестиции за производство на енергия от възобновяеми източници, изграждане на съоръжения за съхранение на енергия, споделяне на добри практики в областта на природния газ и други. По време на посещението си в Сеул министър Малинов ще обсъди тези въпроси с министъра на търговията, индустрията и енергетиката на Република Корея Ан Докгън. Той ще разговаря и със заместник-министъра на външните работи и многостранните глобални въпроси Куеон Ки-хуан. 

Владимир Малинов ще проведе

срещи и с изпълнителния директор и президент на “Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън” Юн Йънг Джун,

с ръководствата на Корейската корпорация за търговско затраховане, Корейската “Ексим Банк” и други ръководни представители на държавната администрация.

Тази седмица Министерският съвет одобри проект на Меморандум за разбирателство за сътрудничество в областта на енергетиката между Министерството на енергетиката на България и Министерството на търговията, промишлеността и енергетиката на Република Корея. Целта на документа е да създаде рамка за засилване на двустранните отношения.

Република Корея е един от най-перспективните партньори на нашата страна в региона на Източна Азия.

Опитът на азиатската държава е ценен в търсенето на решения за преодоляване на проблемите около климатичните промени, при използването на възобновяеми енергийни източници и повишаване на енергийната ефективност, в ядрената енергетика, новите технологии и други. От страна на Корея е заявен интерес за инвестиции у нас в новите енергийни технологии и ядрената енергетика. Българската ядрената енергетика има важна роля за гарантиране на националната и регионалната енергийна сигурност, като в същото време предоставя услуги на достъпни цени и е ключов елемент за постигане на въглеродна неутралност.

Документът ще насърчи сътрудничеството между компании от двете страни при реализация на нови инвестиции за производство на енергия от възобновяеми източници, както и при изграждане на съоръжения за съхранение на енергия. Предвижда се също обмен на знания и добри практики между компании и институции в областта на природния газ, сътрудничество на глобалния пазар на втечнен природен газ и други.

В Токио министър Малинов ще подпише Меморандум за разбирателство между Министерството на енергетиката на България и Министерството на икономиката, търговията и промишлеността на Япония за сътрудничество в постигането на енергийния преход. Експерти от двете страни ще проучат възможностите за съвместни инициативи за обмен на експертен опит в сферите на зелените технологии, природния газ, ядрената енергетика и развитието на възобновяеми и нисковъглеродни водородни технологии. 

Министър Малинов ще разговаря с министъра на икономиката, индустрията и търговията на Япония Саито Кен.

Той ще има срещи и с представители на ръководставата на Японската банка за международно сътрудничество, Агенцията за износ и инвестиционно застраховане, компаниите Тошиба и Хитачи и други.

На последното си заседание Министерският съвет одобри проект на Меморандум за сътрудничество в областта на енергийния преход между Министерство на енергетиката на България и Министерство на икономиката, търговията и промишлеността на Япония.

В сферата на енергетиката България си партнира активно с Япония както на институционално, така и на корпоративно ниво. Двете страни проучват възможностите за задълбочаване на тези отношения в новите секторни технологии. Меморандумът предвижда Република България и Япония да проучат

възможностите за насърчаване на сътрудничеството в сферите на природния газ и ядрената енергетика.

България провежда енергийна политика, следвайки целите на Европейския съюз за сигурност, конкурентоспособност и ресурсно ефективна икономика с нулеви емисии на парникови газове до 2050 година. Един от основните приоритети на страната ни е диверсификацията на източниците и маршрутите на енергийни ресурси, което ще гарантира сигурност и конкурентни цени за потребителите. Интерес за България представляват японският опит в енергийните иновации, включително новите системи за управление, батериите за съхранение на енергия, зарядна инфраструктура за електрически автомобили и други.

Двете страни ще насърчат включването и участието на квалифицирани компании от едната страна в енергийни проекти, осъществявани в другата страна, включително в областта на хидроенергията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст