Японските производители на микрочипове се пренасочват от Китай към други страни в Азия

конкуренция пари ръце сделки конфискуване продажба износ цие дълг

Водещите японски производители на чипове и оборудване за производство на чипове се стремят да диверсифицират каналите за продажба извън Китай и към страни като Индия, Виетнам и Малайзия, за да осигурят дългосрочен растеж на продажбите, пише Nikkei.

Нарастващото напрежение между Китай и Съединените щати принуждава японските производители да търсят резервни опции сега, въпреки високото ниво на търсене в Китай. Така според Японската асоциация на производителите на полупроводниково оборудване през първите седем месеца продажбите на японските компании са достигнали 2.48 трилиона йени (17.13 милиарда долара). Това е не само увеличение от 16.7% спрямо миналата година, но и нов рекорд за японската полупроводникова индустрия. В края на годината Асоциацията прогнозира ръст на продажбите от 15 процента.

Както отбелязва Nikkei,

по-голямата част от настоящото търсене на японски полупроводници идва от Китай.

Така Screen Holdings, обявявайки финансовите си резултати за второто тримесечие, отбеляза, че Китай представлява 51% от продажбите на компанията. Подобна картина се наблюдава при Tokyo Electron и Advantest. Масато Гото, старши изпълнителен директор на Screen, коментира, че китайските клиенти сега активно купуват оборудване и полупроводници поради санкциите на САЩ, опитвайки се да натрупат доставки за следващите години. Според Масато Гото такива резервни покупки от Китай ще пресъхнат в даден момент, но

„общото търсене ще продължи да расте силно поради изграждането на нови фабрики за полупроводници

в Съединените щати, Европа и Япония.“ И всеки такъв завод изисква доставка на ново оборудване.

Нови проекти се започват активно в Индия, Виетнам и Малайзия. Така Tata Group, в партньорство с тайванска компания, започна изграждането на завод за производство на полупроводникови пластини в Индия. Американската компания Micron Technology и други световни играчи също планират да създадат фабрики в Индия, което означава нови поръчки за производителите на оборудване. 

През април японското правителство обяви планове за затягане на контрола върху износа

на някои свързани с полупроводници оборудване и съвременни материали, включително за Китай. Китайското министерство на търговията изрази загриженост относно намеренията на японските власти и обеща да предприеме решителни мерки за защита на своите производители.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст