Денят по диагонал – 4 септември 2024 г.

АЕЦ "Белене "

Депутатите отказаха парогенераторите от АЕЦ “Белене” да останат в България

Парламентът отхвърли идеята на “Има такъв народ” да възложат на министъра на енергетиката да извади парогенераторите от оборудването на АЕЦ “Белене”, което подлежи на преговори за продажба на Украйна, до изготвянето на анализ за приложението на тези парогенератори за нуждите на АЕЦ “Козлодуй”.

Това стана с 60 гласа “Въздържал се” (52 от ГЕРБ-СДС и 8 от “Продължаваме промяната” – “Демократична България”) и с 31 гласа “Против” (15 от “Продължаваме промяната” – “Демократична България”, 16 от ДПС).

Със 107 гласа депутатите отхвърлиха референдум за еврото

референдум за еврото, адвокатурата, редки болести, Великден, гласуване

Въпреки че в предишната си сесия 50-ото Народно събрание прие Закон за въвеждане на еврото в Република България, днес (4 септември) в последните три седмици от своя живот парламентът отново се захвана с темата, връщайки се на отхвърления референдум за еврото.

В дневния ред на Народното събрание бе заложено предложение от народни представители за провеждане на национален референдум с въпрос: “Съгласни ли сте българският лев да бъде единствената официална валута в България до 2043 година?”.

Гюнер Тахир: Никой не знае в кои структури на ДПС членуват и Пеевски, и Доган (част 1)

Гюнер Тахир

Разходите на Доган винаги са се плащали не от неговия джоб, а от партийната каса на ДПС, респективно от държавната субсидия. Почетният председател винаги се е правил на щедър с пари от централата на партията. Когато се пита в коя местна организация на ДПС членува Пеевски, със същия успех може да се зададе въпросът къде членува Ахмед Доган. Едва ли някой може да даде отговор на тези въпроси. В почти никоя партия не съществуват систематизирани данни за приемане и изключване на членове. Не е ясно защо двете ДПС-та правиха циркове пред ЦИК, след като са били наясно, че партия с име ДПС в тази ситуация не може да бъде регистрирана за участие в изборите. Защо огромният 25-членен състав на ЦИК получава своите прекомерни възнаграждения, когато повече от половината участващи отсъстват в най-важния момент от своята дейност, а председателят е на екскурзия  в Азербайджан.

Това заяви във видео интервю за СТУДИО БАНКЕРЪ бившият зам.-председател на ДПС Гюнир Тахир, лидер на НДПС.

Берлин планира да продаде до 5% от дела си в Commerzbank

Берлин планира да продаде до 5% от дела си в Commerzbank

Берлин планира да продаде значителна част от дела си в Commerzbank (“Комерцбанк”), включвайки се в групата на други европейски държави, които искат да ликвидират участието си в кредитните институции, които спасиха от фалит с държавни пари по време на последната голяма финансова криза от 2008 година. Според запознати с въпроса лица, идеята на германското правителство е първоначално да се раздели с между 3% и 5% от базираната във Франкфурт банка – грубо една пета от сегашния си дял от 16.5 процента. Тази сделка можела да се осъществи още до края на този месец с последващи нови продажби на по-късна дата.

Сегашният дял на държавата в “Комерцбанк” се оценява на около 2.5 млрд. евро. Финансовата агенция на Германия, която управлява инвестицията обяви на 3 септември, че планира да редуцира вложението, без да разкрива точно с колко. В официално съобщение, шефката на агенцията Ева Грюнвалд посочва, че сделката е “началото” на германското оттегляне от кредитора.

Скрит пазар за търговия между Русия и Индия разкрива “Файненшъл таймс”

Скрит канал за търговия между Русия и Индия разкрива "Файненшъл таймс"

Русия е получавала тайно стоки с двойно предназначение в Индия и е търсела производствени обекти в страната, за да си набави компоненти за военните действия, ставало ясно от държавна кореспонденция на Москва, до която се добрали репортери на “Файненшъл таймс”. Руското Министерство на промишлеността и търговията, което отговаря за военното производство, използвано за инвазията в Украйна, е изготвило поверителни планове през октомври 2022-а за разходи в размер на 82 млрд. рубли (по онова време 1 млрд. щ. долара) за осигуряване на жизнено важни електронни части през канали, укрити от западните правителства.

Тези идеи, изложени в писма до сенчеста структура за насърчаване на търговията с тесни връзки с руските служби за сигурност, предвиждали използването на “значителни резерви” от рупии, натрупани от руски банки от галопиращите продажби на руски суров петрол на Индия. В плановете азиатската държава се посочвала като алтернативен пазар за набиране на важни артикули, “доставяни от неприятелски държави” преди руското нахлуване в Украйна през февруари 2022-а.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст