28% данък на капиталовите печалби на индивидите, печелещи от 1 млн. щ. долара нагоре поиска вицепрезидентът на Съединените щати Камала Харис, която ще влезе в сблъсък за Белия дом с Доналд Тръмп. Според нея, мярката гарантира, че богатите ще участват със справедлив дял във финансирането на икономиката.
Предложението на номинираната за президент от Демократическата партия Харис е доста по-скромно от поисканите от сегашния стопанин на Белия дом Джо Байдън 39.6%, което илюстрира усилията й да очертае самостоятелна икономическа визия, която се различава от тази на сегашния й шеф. В момента капиталовите печалби се облагат с 20 процента.
През последните седмици Харис се старае да лансира дневния си ред и да убеди електората да й повярва, че работи усилено за стимулиране на икономиката и за овладяване на високите цени, натиснали щатските домакинства. Сред другите й икономически инициативи е искането за по-големи данъчни кредити за родителите и 25 хил. щ. долара авансова подкрепа за купувачите на първо жилище.
Харис планира да плати за тези разходи като увеличи корпоративния данък от сегашните 21% на 28%, като въведе минимален данък на доходите на милиардерите и като качи четирикратно налога на обратното изкупуване на акции, твърди член на предизборния й комитет, пожелал анонимност. Самата Харис обеща да реализира разходните си планове с приходите от по-високи данъчни ставки на бизнеса и на заможните домакинства.
На 4 септември дамата представи повече подробности за намеренията си да облекчи данъчната тежест на дребния бизнес за предприемачите. Планът й е да увеличи десет пъти данъчните облекчения за стартиращите дребни фирми – от сегашните 5 хил. щ. долара на 50 хил. долара. Тя цели внасянето на 25 млн. нови заявления за създаване на малки предприятия през първия мандат на потенциална своя администрация – число, надхвърлящо рекорда на байдън от 19 млн. молби досега.
Данъчната политика заема централно място в надпреварата между Харис и опонента й републиканец Тръмп, защото двамата предлагат конкуриращи се мерки, с които да спечелят избирателите и бизнес лидерите на колебаещите се за кого да гласуват щати.
За разлика от Харис, Тръмп залага на поредица от данъчни редукции на корпорациите, индивидите и пенсионерите. Който и да спечели вота за Белия дом през ноември, ще трябва да се пребори с голямата данъчна сметка през идната година, включваща част от данъчните редукции за домакинствата и дребния бизнес на Тръмп от 2017-а, чиято давност е до края на 2025-а.
Харис обявява икономическата си политика малко повече от месец след като се включи в президентската надпревара на мястото на Байдън и около два месеца преди деня на вота. Популярността й расте, според социологическите проучвания и набирането на средства за кампанията й, но все още не успява да изпревари Тръмп в икономическата сфера, в която избирателите имат по-голямо доверие на бившия си президент.
В хода на кампанията поддръжниците на Харис се опитват да я представят на донорите като подкрепяща бизнеса. “Нейната визия е в подкрепа на капитализма, на иновациите, на растежа, на по-високата заетост, на повече жилища … тя е ориентирана към бъдещето”, агатирал донорите съпругът й Дъг Емкоф по време на предизборно събитие през август.