Белият дом разработва планове за създаването на държавен фонд на Съединените щати, който да прави едри инвестиции в стратегически сектори. Това е сериозна крачка встрани от ортодоксалната икономическа политика на Вашингтон – знак за усилията на американската администрация да се конкурира с геополитическите съперници с дълбоки джобове.
Официален представител на Белия дом съобщи на 6 септември, че високопоставени членове на кабинета на президента Джо Байдън, между които секретарят по национална сигурност Джейк Съливан и старшият сътрудник по международна икономика Далип Сингх, работят “тихичко” по тази задача през последните месеци. Добре информираният източник добавя, че “структурата на фонда, моделът за финансиране и инвестиционната стратегия все още се обсъждат активно”. Този ход обаче е достатъчно сериозен, за да включи и други правителствени агенции и те планират да “изискат участието на Конгреса и на ключови заинтересовани страни от частния сектор в следващите стъпки.
Щтското Министерство на финансите, което вероятно ще има решаващ глас в преговорите, отказа коментар.
От години Вашингтон гледа с подозрение държавните фондове – парични пулове, притежавани и инвестирани от правителствата – създадени в ред държави по света, с аргумент, че те изкривяват глобалната търговия и инветиции и представляват несправедлива икономическа конкуренция. Разглежданите от администрацията на Байдън планове обаче са последният белег, че подходът на американците към световното топанство се е променил заради ескалиращото съперничество с Китай и Русия и напрежението в Близкия изток.
Официалният представител на Белия дом е посочил, че “предпоставката” за тази стратегия е фактът, че Съединените щати “нямат свободен и гъвкав капитал, който да използват у дома и зад граница, за да насърчават стратегическите си интереси … с необходимата бързина и обхват за американците да получат надмощие в оспорвата геополитическа обстановка”.
Според правителствения източник, инвестициите могат да се използват за осигуряване на стабилност на продоволствените вериги и за финансиране на “неликвидни, но платежоспособни компании, които имат нужда да натрупат по-голяма маса, за да се конкурират със съперници (от Народна република Китай)”. Освен това, американският държавен фонд би могъл да инжектира средства в сектори, за навлизането в които трябва да се преодоляват високи бариери, каквито са специализираното корабостроене и ядреният синтез. Друго приложение би могло да е финансиране на създаването на “синтетични резерви от особено важни минерали”.
Вътрешните обсъждания в Белия дом продължават от месеци. Идеята за създаване на американски държавен фонд обаче беше хвърлена на политическата сцена през тази седмица от бившия президент на Съединените щати Доналд Тръмп, който се бори за нов мандат след като беше номиниран за кандидат на Републиканската партия. Той я подкрепи по време на изказване в Икономическия клуб на Ню Йорк (неправителствена организация с идеална цел, посветена на популяризирането на изследвания и дискусии на социални, икономически и политически теми).
“Ще бъдем в състояние да инвестираме в авангардни производствени центрове, модерни отбранителни способности, авангардни медицински изследвания и да помогнем да бъдат спестени милиарди долари, на първо място, за предотвратяване на заболявания”, казал Тръмп на аудиторията.
Идеята е подкрепена и от Джон Полсън – мениджър на хеджингов фонд и един от най-близките съюзници на Тръмп на Уолстрийт. “Би било страхотно да видим Америка на това парти и вместо да трупаме дългове, да имаме спестявания”, коментирал милиардерът.
Предизборният щаб на щатския вице-президент Камала Харис, която е опонент на Тръмп на предстоящите през ноември президентски избори в Съединените щати от Демократическата партия, не е коментирал създаването на американски държавен фонд.