Борисов и Доган да разкажат за Пеевски, призова Ивайло Мирчев

Лорер и Божанков остават в парламентарната група, обяви Мирчев

„Борисов да взема да излезе от храста, в който се е скрил, и вместо да си подава едното оченце от там, да излезе и да каже какво мисли за това, което се случва с Пеевски днес. От друга страна и ДПС-Доган вместо да пускат призиви към останалите партии, че трябвало да се направи общ фронт срещу Пеевски, да вземе Доган да даде едно интервю и в него да разкаже всичко за Пеевски, защото това е бързият начин в обществено-политически план Пеевски да бъде приключен“. Това призова пред БНР Ивайло Мирчев, депутат от „Да, България“, част от коалицията ПП-ДБ. 

Пеевски е недосегаем в България – това е големият проблем, категоричен бе той. Според него шефът на ДАНС трябва да отиде в парламента и да разкаже какво има за Пеевски и какво в годините евентуално е прикривано. Главният прокурор пък трябва веднага да му поиска имунитета, добави Мирчев.

От коалицията са предложили законопроект, според който при изтекъл мандат на Висшия съдебен съвет, той не може да избира нов главен прокурор, шеф на Върховния административен съд или Върховния касационен съд. Депутатът обясни, че този ВСС няма общественото доверие за тези избори: „В момента се прави всичко възможно Пеевски да задържи капиите си в съдебната система, в прокуратурата, в службите, в регулаторите, във всички институции. Тази офанзива за избора на нов главен прокурор от ВСС е точно негова и се учудвам къде е Бойко Борисов по терена тук, защото и той се е скрил в храстите и само от време на време подава едното око плахо“.

Според Мирчев Пеевски е можело да бъде в изолация, ако лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е бил заел ясна и категорична позиция. Той смята, че Пеевски е проблемът на България.

„Трябва да е ясно, че нито една партия няма да има 121 депутати в следващото Народно събрание„, отбеляза депутатът. По думите му, ще се търси много трудно решение. Според него обаче е много трудно да се започне истински разговор с партии, които се правят на „приятно разсеяни“ по отношение на Делян Пеевски.  Той обаче е категоричен, че след изборите правителство трябва да има. „Чакайки месия, няма да се получат нещата“, категоричен бе Мирчев и допълни, че под някаква форма трябва да има коалиция. 

„Най-важното е да направим така, че да не позволим да се роди нов Пеевски в България. Хора, които искат да дойдат на мястото на Пеевски, има много. Докато ние, улисани в това да отстраним Пеевски от политиката и от обществото, има едни, които се готвят за скок и да се наместят на неговото място. Страната трябва да се освободи от такъв тип хора и да заработят регулаторите най-после“, счита политикът.

Предизвикателствата пред страната са много над нашите вътрешни различия, Ивайло Мирчев и бе категоричен, че коалицията ПП-ДБ влиза силна в тези избори. Той призова хората да гласуват.

„Загубихме 50% от избирателите си. Това са реалностите, от които ние не трябва да бягаме. Напротив – обещахме след изборите да започнем честен диалог с тях. В „Да, България“ честният диалог го започнахме, нашият лидер подаде оставка, което е най-високата цена, която една политическа формация може да плати. Трябва да продължим този разговор и да направим всичко възможно в тази кампания да си ги върнем тези хора. Не съм убеден, че в последните три месеца по много добър начин ние показахме, че ги разбираме и че сме ги чули. Но трябва да го направим в следващите два месеца, защото в противен случай нищо добро не чака страната ни и нас като политици“, коментира Мирчев.

Той обясни, че именно в тази посока са били предложенията им за избора на кандидати и листи за предстоящите избори. Той изтъкна, че партиите трябва да се променят, особено когато имат спад в електоралната подкрепа. 

Според него „сглобката с ГЕРБ“ не е била добре обяснена. Мирчев напомни за поредицата избори преди сглобката да се състави. „Целта ѝ беше няколко партии да се обединят за правителство, което да е повече с експертен профил и да изпълни няколко основни приоритета за страната, коментира той и добави: „Изненадата се оказа – в момента, в който седнеш да говориш с ГЕРБ и изведнъж до теб се появява и Пеевски“.  И все пак, депутатът подчерта, че те не са нарушили принципите си. 

За сигналите, че ще бъде направен опит да бъде върнато старото положение в Конституцията, Мирчев каза: „Това е доказателство, че влиянието на Пеевски в БСП се е увеличило главоломно“.

Той напомни, че тези промени са одобрени от Венецианската комисия и Европейската комисия. Според него сега е много удобно да се говори против промените. По думите му партиите, които искат връщане на старото положение, си играят с темата. 

Мирчев подчерта, че тяхното предложение за служебните кабинети е било различно, а приетото – е на ГЕРБ. „Ако регулаторите работят добре, ако там наистина се избират различни хора в различни години от различни власти, няма да има никакъв проблем, за да бъде избран някой, който не е свързан с Борисов или Пеевски. Реалността е друга в момента, но след 10 или 20 години тя няма да бъде такава“, смята той. 

Според него проблемът на Конституцията е, че има овладяна съдебна система и прокуратура от съветски тип. „Ако държиш главния прокурор, държиш всички в страната, всички институции“, отбеляза депутатът.

Изход от сложната политическа ситуация, в която се намираме в момента – поредно служебно правителство, разлом и конфликт в партиите, забавяне приемането на ключови закони, е възможен само по един начин – чрез висока избирателна активност.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст