Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен пристига в Обединеното кралство в понеделник на двудневно посещение. Целта на пътуването, според изявление от американска страна, е да се открие стратегически диалог между двете страни след смяната на британското правителство, „потвърждавайки специалните отношения“ на Вашингтон и Лондон преди посещението на британския министър-председател Кийр Стармър в Съединените щати, планиран за 13 септември. Основните теми на срещите на американския дипломат в британската столица ще бъдат ситуацията в Близкия изток и „колективните усилия за подкрепа на Украйна“.
Антъни Блинкен ще бъде най-високопоставеният американски служител, посетил Великобритания, откакто лейбъристите, водени от Кийр Стармър, поеха властта през юли след 14 години управление на консерваторите. И както заяви говорителят на Държавния департамент Матю Милър в края на седмицата, по време на двудневното пътуване държавният секретар ще открие стратегически диалог между Съединените щати и Великобритания, „потвърждавайки нашите специални отношения“.
Това пътуване ще бъде своеобразна
прелюдия към посещението на премиера Кийр Стармър в САЩ на 13 септември
и втората му среща с президента Джо Байдън, която ще се проведе в Белия дом. Да припомним, че първата комуникация лице в лице между лидерите на двете съюзнически страни се състоя още през юли, по време на срещата на върха на НАТО, на която господата Стармър и Байдън „потвърдиха своя ангажимент“ към „специалните отношения“ между Великобритания и САЩ. На предстоящата среща американските и британските лидери, според съобщението на прессекретаря на Белия дом Карин Жан-Пиер, ще проведат „задълбочена дискусия по редица глобални въпроси от взаимен интерес“.
Очевидно в Лондон Антъни Блинкен ще проверява становищата по споменатите „глобални проблеми“.
По-специално, според изявление на американската страна, по време на контакти с високопоставени държавни служители, включително, вероятно, самия премиер, дипломатът възнамерява да обсъди теми като ситуацията в Близкия изток и Индо-тихоокеанския регион, отбранителният пакт AUKUS между Съединените щати, Австралия и Обединеното кралство, както и колективните усилия на Вашингтон и Лондон да подкрепят Украйна във войната с Русия.
Вероятно няма да има много дебат по последната тема.
Съединените щати и Великобритания винаги са били активни поддръжници на продължаването на разнообразната помощ на Киев.
Има леко разминаване между тях само по една точка. Според британски медии, Лондон е за това украинските въоръжени сили да могат да нанасят удари по цели дълбоко в Русия с помощта на своите крилати ракети Storm Shadow с обсег до 560 километра. Но британците, както се смята, не дават такова разрешение на Киев поради възраженията на Вашингтон, който се опасява от ескалация на конфликта преди президентските избори в САЩ.
Съединените щати и Великобритания наскоро отбелязаха някои различия по отношение на Израел.
Откакто встъпи в длъжност като министър-председател, Кийр Стармър зае по-твърда позиция спрямо еврейската държава от своя предшественик. Така на 2 септември лейбъристкото правителство обяви, че се отказва от плановете на предишните власти да оспори правото на Международния наказателен съд да иска ареста на израелския премиер Бенямин Нетаняху. Не бидейки, за разлика от Великобритания, член на този съд, Съединените щати се противопоставиха на опитите Нетаняху да бъде изправен пред правосъдието, заявявайки, че Израел, като правова държава, има свои собствени възможности да изправи своите гражданите към справедливостта.
На 2 септември, например,
Обединеното кралство спря 30 от 330 лиценза за износ на оръжия за Израел.
Лондон обясни това с факта, че съответните видове оръжия могат да бъдат използвани от израелската армия в бойни действия в ивицата Газа в нарушение на международното хуманитарно право.
Въпреки това Съединените щати, които са основният доставчик на оръжия за Израел, не критикуваха публично това британско решение, като казаха, че Обединеното кралство има свой собствен процес за оценка на възможните рискове.
В същото време администрацията на президента Джо Байдън и вицепрезидента Камала Харис, която се кандидатира за негов наследник, самата е под натиск от критици на войната да спре доставките на определени видове оръжия за Израел. През май, както е известно, ръководителят на Белия дом нареди да се замрази доставката на 3500 броя боеприпаси, включително тежки бомби, до съюзник в Близкия изток, поради страх, че те могат да бъдат използвани за щурмуване на Рафах в южната част на ивицата Газа, където се намират над 1.4 милиона бежанци.
През юли обаче Вашингтон обяви възобновяването на доставките на 500-фунтови бомби за Израел (продължавайки да се придържа към отказа да доставя 2000-фунтови бомби). А в средата на август Държавният департамент на САЩ одобри сделка за продажба на оръжия на Израел на обща стойност почти 20 милиарда долара, включително 50 изтребителя F-15, около 33 хиляди танкови снаряда и 50 хиляди минометни снаряда.