Марио Драги е поискал “нова индустриална стратегия за Европа”, и призовава Европейския съюз (ЕС) да увеличи инвестициите с 800 млрд. евро на година, за да финансира радикална и бърза реформа, която да спре изоставането на общността от Съединените щати и Китай. Освен че подкрепя цялостното реформиране на начина, по който Брюксел привлича средства за инвестиции, бившият премиер на Италия и бивш шеф на Европейската централна банка призовава и за сериозно преориентиране на икономическата политика.
Ключовите препоръки на Драги, направени в публикувания на 9 септември обстоен анализ, включват облекчаване на правилата за конкуренция, което би позволило пазарна консолидация в сектори като телекомуникациите; интеграция на капиталовите пазари чрез централизиран надзор; по-често използване на общи обществени поръчки в сектора на отбраната и нов търговски дневен ред, който да задълбочи икономическата независимост на ЕС.
“Никога досега мащабът на нашите държави не е изглеждал толкова малък и неадекватен в сравнение с размера на предизвикателствата”, пише Драги в доклада си до председателката на ЕК – Урсула фон дер Лайен. И допълва, че “причините за единен отговор никога не са били толкова наложителни и в нашето единство ще открием силата за реформа”.
Анализът на бившия шеф на ЕЦБ, на когото се приписва спасяването на еврото по време на дълговата криза в еврозоната преди десетина години, се появява в хода на подготовката на Брюксел за нов петгодишен мандат, белязан от стагнация, война на границата на общността и възход на крайнодесните партии на територията й.
Драги предупреждава, че без ръст на новите инвестиции с участието на частно и публично финансиране, и подобряване на производителността, Европа ще продължи да изостава след Съединените щати и Китай. Според него, решаването на проблема с по-слабите конкурентни позиции на Стария континент ще изисква 750-800 млрд. евро допълнителни вложения на година, които са еквивалентни на 4.4-4.7 процента от БВП на ЕС. Това би качило съотношението на инвестициите към големината на БВП до равнище, което не е постигано от 70-е години на миналия век.
“Частният сектор не би могъл да финансира лъвския дял от тези вложения без подкрепата на публичния сектор”, пише Драги и допълва, че “ще е необходимо известно съвместно финансиране на инвестициите в ключови за Европа публични блага, каквито са революционните иновации”. Той повтаря и призива си за общ сигурен актив и за съвместно европейско финансиране в подкрепа на “европейски обществени блага” като оибща енергийна инфраструктура и съвместни обществени поръчки, както и за нови налози на равнище ЕС за финансиране на по-ефективни разходи чрез общия бюджет на общността.
Всяко настояване за събиране на повече пари от данъкоплатците или за емитиране на нов общ дълг на блока обаче ще предизвика съпротивата на по-пестеливите правителства на държави като Нидерландия и Германия, които са противници на по-голямо финансиране на ЕС. Фон дер Лайен ще се позове на доклада когато започне да пише т. нар. “писма за задачите” на новия си екип от еврокомисари, които ще оформят приоритетите на политиката за следващите пет години на изпълнителния орган на общността. Дамата ще обяви състава на новите си колеги на 11 септември.
Докато Европа не увеличи равнищата на производителността и на растежа, тя рискува да наблюдава как пада стандарта на живот, посочва Драги. “Ще трябва да ограничим някои, ако не и всичките си амбиции” … защото това е екзистенциално предизвикателство”, допълва икономистът. По отношение на подхода към политиката за конкуренция, той иска радикална промяна на оценките за сливания и обединения, така че те да не се “превръщат в бариера за общите европейски цели”.
Драги призовава по-специално Брюксел да позволи консолидацията в сектора на телекомуникациите като използва ЕС за “съответния пазар” при оценките, а не националните пазари. Освен това, бившият италиански премиер предлага иновациите да получат по-голяма тежест при проверките на сливанията. А в силно фрагментирания сектор на отбраната Драги подчертава, че “при отсъствие на общи европейски разходи” фокусът ще трябва да е в координирането на процесите на националните обществени поръчки и съвместни отбранителни поректи, както и по-голяма пазарна консолидация “когато по-големият мащаб ще увеличи ефективността”.
Основополагащият доклад на Драги за бъдещето на конкурентните позиции на ЕС е поръчан от фон дер Лайен преди около година. И след много месеци работа при закрити врата, той беше публикуван на 9 септември.