Morgan Stanley прогнозира спад на еврото до 1.02 щ. долара в края на годината

Morgan Stanley прогнозира спад на еврото до 1.02 щ. долара в края на годината

Morgan Stanley (“Морган Стенли”) очаква еврото отново да се устреми към паритет с щатския долар в рамките на следващите месеци, защото Европейската централна банка (ЕЦБ) ще трябва да забърза лихвените редукции, за да подкрепи клатушкащата се икономика на еврозоната. Акулата от Улстрийт прогнозира обезценяване на единната европейска валута с грубо 7% от сегашните равнища – до 1.02 щ. долара, до края на 2024-а, споделил в интервю шефът на банковото звено за валутната стратегия за Г-10 Дейвид Адамс. Този базов сценарий се основава на предвижданията, че ЕЦБ ще ореже лихвените проценти и на трите си следващи официални съвещания с потенциал едната редукция да е дори с 50 базови пункта.

Прогнозата на Адамс е най-песимистичната сред колегте му валутни анализатори, анкетирани от агенция “Блумбърг”, които се обединяват около становището, че еврото на практика ще се повиши до 1.11 щ. долара до края на годината. Тя е направена преди предвиденото лихвено намаление с 25 базови пункта от европейските парични стратези на събранието им на 12 септември и трескавите залози за лихвената стратегия през идните месеци.

“Има изобилие от фактори за пазара да се пренасочи към позицията, че ЕЦБ би могла да реже по-дълбоко и по-бързо отколкото вече вкараните в цените лихвени понижения”, коментира Адамс, който е бивш служител на клона на Федералния резерв в Ню Йорк. Той допълва, че “тазседмичното заседание може да се окаже важен катализатор за пазарните играчи да започнат да разсъждават в тази насока”.

Паричните пазари в момента залагат на лихвени редукции за около 60 базови пункта до края на 2024-а в Европа срещу далеч по-солидните 110 точки в Съединените щати. Адамс, който работи в офиса на “Морган Стенли” в Лондон, дори не изключва вероятността от понижение на лихвите на еврозоната с 50 базови пункта.

Търговците на опции пък не са чак такива оптимисти за перспективата на еврото с наближаване на съвещанието на ЕЦБ и са свили премиите за залозите за ръст на валутата през следващата седмица. Самият Адамс препоръчва къси позиции за опциите евро/долар от февруари в очакване президентските избори в Съединените щати през ноември да подкрепят зелените пари. Растящата политическа несигурност в Европа в момента засилва убеждението му в низходящия тренд на еврото.

През последните месеци прожекторите бяха насочени твърдо към френската политика. Адамс обаче оценява като точно толкова тревожно за дългосрочната политическа стабилност на еврозоната и развитието на нещата в Германия.

“Премиите за политически риск и несигурност нарастват точно когато икономическият растеж се забавя”, посочва банкерът. И допълва, че “и двата фактора предполагат, че инвеститорите няма да имат особено голямо желание да влагат средства в региона”.

В 11.30 ч. българско време на 10 септември еврото се предлагаше срещу 1.1036 щ. долара.

Междувременно, публикуваната на 10 септември втора оценка на инфлационните показатели на Германия дава основания за понижение на лихвените проценти от европейските парични стратези на събранието им след два дни. Хармонизираната инфлация през август е намаляла до 2% годишно – най-ниската й стойност от юни 2021-а насам, благодарение на падналите с 5.1% цени на енергията.

Хармонизираният индекс на потребителските цени се е повишил с 2.6% годишно през юли. А ръстът на базовата инфлация, от която са изключени силно колебаещите се храни и енергия, се е охладил леко през август до 2.8% от 2.9% през предишния месец. От друга страна обаче, повишението на цените на храните се е ускорило за пети пореден месец – тези стоки са били с 1.5% по-скъпи през август отколкото през същия период на 2023-а, показват официалните статистически данни. А цените в сектора на услугите са доста по-високи от общата инфлация с годишния си ръст от 3.9% през миналия месец.

Инфлацията в еврозоната също е паднала през август до най-ниското си равнище от средата на 2021-а насам, което засилва аргументите за още една редукция на Европейската централна банка на официалното съвещание на управителния й съвет през септември. Потребителските цени са се повишили с 2.2% годишно през този месец, обяви на 30 август статистическата агенция на Европейския съюз – Евростат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст