С 98 гласа „За“, нито един против и 23 „Въздържал се“ (23 от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“) парламентът прие на първо четене промени в Закона за личната пoмoщ, с които се разширява кръгът на ползващите личен асистент. Законодателната промяна е предложена от Костадин Костадинов и група депутати от „Възраждане“.
При разширяването на кръга от нуждаещи се от личен асистент
става въпрос за хора, които все още нямат решение на ТЕЛК, но са с влошено здравословно състояние и имат нужда от чужда помощ. С гласуваните промени те ще могат да получат право на личен асистент на база епикриза от лекуващия лекар.
На следващо място се предвижда и увеличаване на асистентската подкрепа с до 72 часа за почивни и празнични дни за хората с 4-та степен на зависимост от интензивна подкрепа чрез назначаване на втори личен асистент.
Според вносителите на законодателната промяна средствата, които ще са необходими, ще са общо около 86 млн. лева – те са ги пресметнали по следния начин – през шестте месеца до излизането на решението на ТЕЛК за покриването на разходите за личен асистент ще са необходими около 7 млн. лева, а за увеличените часове на втория допълнителен личен асистент – необходимите средства ще са около 80 млн. лева, като за тях се предвижда да бъдат заплатени от общините.
Направи впечатление, че докато законодателната промяна бе приета в пленарната зала без нито едни глас „Против“, становището на Министерството на труда и социалната политика е категорично срещу предложената промяна.
На първо място от екипа на Ивайло Иванов смятат, че разширяването на достъпа до механизма „лична помощ“ на законодателно ниво би било обосновано само при наличие на емпирично изпитана Методология за оценка на индивидуалните потребности, която е съобразена с възможностите за поддържане на балансиран бюджет. От социалното министерство посочват, че предложеният законопроект противоречи на философията и принципите на Закона за личната помощ и създава неравнопоставеност при предоставянето на помощ „незабавно“.
Те предупреждават и че наличието на валидно експертно решение на ТЕЛК или НЕЛК е необходимо условие, което гарантира достъпа на хората с увреждания до социални плащания, лична помощ и друга публична подкрепа, като изрично са предвидени случаите за преустановяване или спиране на осигурената подкрепа.
От социалното министерство обръщат внимание, че за 2024 г. общо бюджетните средства за финансиране на личната помощ се очаква да достигнат над 1.04 млрд. лева, като нарастването спрямо 2023 г. е било в общ размер над 333.4 млн. лева.
Според екипа на Ивайло Иванов предложението за разширяване на кръга на ползвателите на личен асистент крие риск от многократно повишаване на финансовия pecypc, необходим за обезпечаването на тази мярка.
За периода януари-юни 2024 г., средномесечният брой на подпомаганите лица с трайни увреждания, които са с 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или трайно намалена работоспособност без определена чужда помощ е приблизително 92 000 души.
Към настоящия момент законоустановеният кръг на ползвателите е около 80 000 лица и ако се допусне, че с новите промени ползвателите ще нараснат два и повече пъти за минимален период от време, това би означавало, че ще трябва да се предвидят над 2 млрд. лева в новия Закон за държавния бюджет.
От социалното министерство предупреждават и че принципно най-нуждаещите се лица трудно си намират асистент, а какво остава сега, когато потенциалните им помощници биха предпочели да се грижат за по-леки случаи.