UniCredit хвана Шолц неподготвен за сделката за Commerzbank и зарадва инвеститорите

UniCredit хвана Шолц неподготвен за сделката за Commerzbank и зарадва инвеститорите

Шокиращата акция на UniCredit (“Уникредит”) да купи 9% от акциите на Commerzbank (“Комерцбанк”) хвана неподготвено правителството на канцлера Олаф Шолц и върза ръцете на германския лидер. Берлин не е имал предварителна информация за ударната атака на италианската банкова група когато е предложил за продажба транш от дела си в германския кредитор на 10 септември, твърдят запознати с процеса лица. И покупката на италианците постави германските власти в изненадващата позиция да имат почти съизмерима собственост в “Комерцбанк” (9% за “Уникредит” и 12% за Берлин). Което означава, че италианската финансова институция ще бъде най-големият акционер в германския кредитор след цялостното изтегляне на държавата.

image 807

Германците, очевидно, са очаквали куп различни инвеститори да купят акции на “Комерцбанк”, така че делът на всеки от тях да е скромен. Което би гарантирало независимостта на втория по големина регистриран на борсата германски кредитор и възможността му да се съсредоточи върху отпускането на заеми за средно големи компании на вътрешния пазар.

Добре информиран източник твърди, че оторизираните органи в Германия са били уведомени преди продажбата за вероятността чуждестранен кредитор да купи голям дял. И че екипът на италианския премиер Джорджа Мелони в Рим е знаел за плана на главния изпълнителен директор на “Уникредит” – Андреа Орсел. Но не и банковите мениджъри са обсъждали сделката от седмици.

Говорител на германското министерство на финансите е съобщил на 11 септември, че правителството не е получило оферта от италианската банкова група преди продажбата и ще си вземе поука от случилото се преди да предприеме следващите си действия. Берлин обяви публично намеренията си за “Комерцбанк”, за да покаже, че процедурата ще е честна и да демонстрира готовността си най-накрая да се освободи от дела в банката, който придоби по време на финансовата криза през 2008-а.

Тези почтени намерения обаче се оказаха възможност за Орсел, който е известен със своите стратегически и смели действия в банковия бранш. Той размъти за първи път водите в Германия през 2005-а когато беше на 42 години и работеше в “Мерил Линч”. Тогава Орсел консултира “Уникредит” за покупката на HVB (“Хипоферайнсбанк”) за 19.2 млрд. евро – най-голямото за времето си трансгранично банково поглъщане.

Днес, вече на 61-годишна възраст и в качеството си на главен изпълнителен директор, банкерът отново развълнува германския банков басейн с придобиването на 9% дял в “Комерцбанк”. Инвестицията увеличава перспективата за цялостно поглъщане на германския кредитор и италианският купувач информира, че ще поиска разрешение да увеличи дела си, но когато му дойде времето. Този акт от италианска страна усложнява следващите действия на Берлин за ликвидиране на цялото си дялово участие в “Комерцбанк”, в която все още държи 12% от акциите и има още година да се раздели с тях.

Брюксел също следи изкъсо процеса на приключване на държавната намеса в частната банка, което означава, че Финансовата агенция на Германия, която управлява държавната инвестиция в “Комерцбанк”, не е имала възможност да разузнае предварително намеренията на потенциалните инвеститори преди да обяви през миналата седмица за началото на продажбата.

Последните събития показват изключителната роля на Орсел в европейския и германския банков сектор през последните две десетилетия. След дейността му като шеф на инвестиционните банкови услуги на “Ю Би Ес груп” и проваления опит да оглави испанската “Банко Сантандер”, той най-накрая сбъдна мечтата си да ръководи голяма кредитна институция след като пое кормилото на “Уникредит” през 2021-а. А след сделката за “Комерцбанк”, каквото и да последва, Орсел ще има повод да празнува, защото вече има сериозна печалба на хартия от трансакцията след мощния ръст на котировките на акциите на германския кредитор.

Новината, че “Уникредит” е купила 53.1 млн. акции на “Комерцбанк” от германското правителство качи котировките на книжата на германския кредитор със 17.5% в 10 ч. лондонско време на 11 септември – показател за оптимизма на инвеститорите за сделката. В 15.44 ч българско време акциите на “Комерцбанк” се търгуваха за 14.91 евро всяка – 18.37% ръст за деня. Италианците са платили по 13.20 евро на акция, по информация на Финансовата агенция на Германия.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст