Пеевски “прегази” ВАС

Пеевски "прегази" ВАС

Върховният административен реши, че Централната избирателна комисия незабавно трябва да регистрира фракцията на ДПС около председателя на парламентарната група – Делян Пеевски. ВАС отмени решението, с което ЦИК отказва да регистрира коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ за участие в изборите за народни представители на 27 октомври. Преписката се изпраща на ЦИК за незабавното регистриране на коалицията.

“По безспорен и несъмнен начин е установено по делото, че от страна на коалицията – жалбоподател, на 02.09.2024 г. в 00,05 часа по електронен път е подадено заявление по образец (приложение № 5-НС), подписано с електронни подписи и от двамата представляващи коалицията. Това заявление не е отразено в регистъра, не е и разгледано от ЦИК, съответно липсват констатации дали то отговаря на изискванията на ИК и решение № 3546-НС от 27 август 2024 г. относно регистрацията на партии и коалиции в ЦИК за участие в насрочените парламентарни избори”, гласи решението.

Съдът приема, че заявленията на двете коалиции, в образуването на всяка от които участва ПП ДПС, не са подадени едновременно, напротив – заявлението на коалицията-жалбоподател, е подадено преди заявлението на коалиция „Демокрация, права и свободи- ДПС“, още в 00,05 часа на 02.09.2024 г. по електронен път.

Според правилото на чл.29, ал.6 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) исканията, подадени по електронна поща преди изтичане на даден срок, макар и извън работното време на органа, се смятат за подадени в срок.

Разпоредбите на чл.18 а от АПК и чл.8, ал.2 от Закона за електронното управление (ЗЕУ) задължават административните органи да предоставят всички услуги в рамките на своята компетентност и по електронен път, освен ако закон предвижда особена форма за извършване на отделни действия. Това налага извода, че заявлението за регистрация на коалиция за участие в избори можe да бъде подписано както саморъчно, така и електронно. Идентично тълкуване на закона е прието и в решение № 7665 от 10.08.2022 г. на ВАС по административно дело № 7039/2022 г., което се споделя изцяло от състава. В този смисъл е и решение № 369 от 19.10.2021 г. на Административен съд – Стара Загора по административно дело № 614/2021 г.

Върховните магистрати приемат, че ЦИК е допуснала нарушение на закона, като не е регистрирала своевременно подаденото по електронен път заявление във входящия регистър на коалициите за участие в изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г., не му е дала пореден номер, не го е разгледала самостоятелно, а вместо това го е приложила към по-късно подаденото заявление на хартиен носител, подписано саморъчно от представляващите коалицията, приела е, че заявлението е подадено едновременно с друго такова – за регистрация на коалиция „Демокрация, права и свободи- ДПС“ и е разгледала заявлението във връзка с него.
Изцяло несъобразени с разпоредбите на Изборния кодекс са и указанията за отстраняване на допуснати нередности, които ЦИК е дала на коалиция „ДПС-Ново начало“.

Съобразно прогласените в чл.3 от Закона за политическите партии (ЗПП) принципи, политическите партии са доброволни сдружения на граждани с избирателни права, съгласно българското законодателство. Те съдействат за формиране и изразяване на политическата воля на гражданите чрез избори или по други демократични начини и използват демократични средства и методи за постигане на политическите си цели.

В този смисъл решението за начина на участие в изборите – самостоятелно или в коалиция, принадлежи единствено на самата политическа партия. Чл. 127 от ИК поставя само едно ограничение в тази връзка- партията може да се яви на избори или самостоятелно или само в една коалиция във всеки отделен вид избор. При това забраната на чл.127 би била нарушена единствено в случай, че в конкретния вид избор определена политическа партия вече е регистрирана за участие, независимо дали то е самостоятелно или в коалиция с други партии.

Решението по административно дело № 8364 от 2024 г. е окончателно.

Върховният административен съд днес разгледа двете жалби, внесени от ДПС на Делян Пеевски. Жалбите са внесени от коалиция „ДПС – Ново начало“, представлявана от Байрам Байрам и Искра Михайлова – Копарова.

Първата жалба е срещу решения на Централната избирателна комисия за отказ от регистрация на коалицията за участие в новите избори на 20 октомври, става въпрос за частичния местен вот, който ще се проведе седмица преди парламентарния. Втората жалба е за отказаната регистрация на коалицията за участие в изборите за народни представители на 27 октомври.

Преди ден ВАС остави без разглеждане двете жалби на фракцията около Пеевски срещу решенията, с които ЦИК е отказала да заличи регистрацията на ДПС за участие в частичните местни избори на 20 октомври.

Съдът остави жалбите без разглеждане заради противоположните действия на адвокатите, упълномощени от двамата председатели на партията- Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. Според съдебния състав така става невъзможно да се установи каква е волята на ДПС като партия, а съдът не може да решава спорове между двамата председатели, всеки от които има правомощия сам да представлява ДПС.

Предстои ЦИК да се произнесе и по заявлението на хората на почетния председател Ахмед Доган за регистрация на партията. От Комисията заявиха, че чакат проверка на ГРАО в регионалната министерство на подадената от Чакъров подписка, която е задължително условие за регистрацията.

Междувременно ЦИК съобщи, че коалицията на Доган “Демокрация, права и свободи-ДПС” също е подала жалба за отказа на комисията да я регистрира. Тази жалба също ще бъде препратена на ВАС.

Изход от сложната политическа ситуация, в която се намираме в момента – поредно служебно правителство, разлом и конфликт в партиите, забавяне приемането на ключови закони, е възможен само по един начин – чрез висока избирателна активност.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст