В почти всички рецензии на книги за изкуственият интелект (AI) се среща оплакване от прехвалената употреба на AI. Авторите, насочени към бизнес пазара, обикновено акцентират само на ползите, докато минимизират или напълно пренебрегват опасностите, свързани с изкуствения интелект. „Taming Silicon Valley“ от Гари Маркус, издадена от MIT Press, предлага един балансиран поглед върху темата.
Всеки, който се интересува от изкуствения интелект, не отрича потенциала му да оказва значително влияние върху много аспекти на човешкото развитие. Въпреки това, често липсва фокус върху реалните рискове, свързани с този инструмент. Става въпрос за истински опасности като загубата на работни места, въздействието върху политиката и околната среда, както и концентрирането на прекомерна власт в ръцете на твърде малко хора. Гари Маркус прави анализ на това по много ясни и достъпни начини в тази книга.
Първата част на книгата предоставя кратка история на изкуствения интелект, втората пък описва как технологичните компании го разглеждат само през призмата на все по-големи печалби. Едно важно уточнение е, че авторът използва „Силициевата долина“ като обобщение за технологичната индустрия.
Изкуственият интелект не е само прерогатив на Долината и вече се е разпространил и в други технологични хъбове като Сиатъл и Бостън. Универсалността на AI означава, че той засяга не само технологичния сектор, а и всички национални и международни компании, които са изложени на риск от злоупотреба.
Третата част на книгата е същината. Гари Маркус подробно разглежда необходимостта от регулации, представя първоначални предложения за регулации на високо ниво и описва какви действия са необходими както на национално, така и на международно ниво.
Особено важен е раздел 16, посветен на международното управление. В него Маркус кратко обсъжда как компаниите могат да надвият над нациите, но само в контекста на AI. Някои могат да смятат, че това е теоретична опасност, но съществуват реални примери. Индустриите на тютюна, селското стопанство и енергетиката са злоупотребявали с по-малки нации, нанасяйки вреди на местното и международното общество.
Силата и влиянието на AI означава, че тези заплахи са още по-големи и вече оказват влияние върху напредналите нации, включително и нашата.
Една от ключовите части на книгата е твърдението, че AI трябва да остане „черна кутия“. Въпреки че главата за поверителност е важна, осигуряването на прозрачност в сферата на AI разработките е трудно.
Ключова част от реалността на капитализма, която повечето хора пропускат, е, че не можем да постигнем свободен пазар без правителство. Законите и регулациите са тези, които помагат да се предотврати унищожаването на конкурентната среда от големите компании и, потенциално, от обществото. Те са факторите, които подпомагат иновацията и нейното разпространение.
„Taming Silicon Valley“ не е сложна книга. Тя създава ясна представа както за ползите, така и за предизвикателствата на изкуствения интелект. Трябва да се подготвим за предстоящите промени, а не просто да реагираме на тях. Реакцията след събитията ще бъде твърде къснa.
Опасността е, че правителствата обикновено се движат твърде бавно, докато няколко технологични корпорации се движат много по-бързо и в съмнителни посоки. Четенето на тази книга ще помогне на хората да разберат, че трябва да натискаме правителствата да действат по-бързо, за да можем да извлечем ползите от AI, като същевременно минимизираме присъщите рискове.
Четете още : Първо издание на книгата за Хари Потър беше продадено за 8600 долара.