“Най-старата карта на света” върху вавилонска глинена плочка е дешифрирана в продължение на векове, за да разкрие изненадваща и позната история, според скорошно видео, публикувано от Британския музей.
Клинописната плочка, датирана от VI в. пр.н.е., показва карта на Месопотамия — приблизително съвременен Ирак. Открита в Близкия изток и придобита от музея през 1882 г., но остава загадка, докато кураторите не откриват липсваща част и не разчитат клинописните й текстове.
Плочката има няколко параграфа от клинописа на гърба си и над диаграмата на картата, описващи създаването на Земята и това, което авторът й е вярвал, че съществува отвъд нея. Месопотамия е заобиколена от двоен пръстен – който древният писар е обозначил като “горчива река”, която създала границите около известния свят на вавилонците.
Представени са градове и племена, включително Вавилон и река Ефрат. Според д-р Ървинг Финкъл, куратор в Британския музей, картата е не само географска, но и отразява света на въображението на вавилонците. Тя включва и митични същества и земи, както и версия на библейската история за Ноевия ковчег. Според вавилонците ковчегът на техния Ной, Утнапиштим, е останал отвъд реката на планина — подобна на библейското описание.
Финкъл заключава, че историята на ковчега е пример за това как различни култури споделят подобни разкази, които се развиват и предават през времето.