Американските борсово търгувани фондове, базирани на криптовалута (exchange-traded funds, ETFs), загубиха 983 милиона долара през първите десет дни на септември.
Размерът на изходящия поток значително надвишава притока на парични средства, които същите тези фондове са получили през последните три месеца. В същото време основната криптовалута загуби повече от 6% от стойността си само в началото на септември, което увеличи негативните настроения на пазара.
Печеленето на приходи от копаене става все по-трудно всяка година
поради колебанията в курсовете на криптовалутите, променящите се алгоритми, високите разходи за електроенергия и други фактори. Взети заедно, тези условия създават нестабилна финансова среда.
През август приходите на миньорите са намалели с почти 11% спрямо юли.
За да се усложни ситуацията, месечните сметки за електроенергия за малък център за данни възлизат на няколко милиона долара. В такива условия големите играчи на пазара се оказват в по-изгодна позиция в сравнение с малките стартиращи компании. Те могат да си позволят да търпят загуби в продължение на много месеци, като плащат сметки за електричество и да не продават криптовалута на ниски цени, чакайки максималната стойност.
Дори индустриалните гиганти не винаги имат финансовата сила да оцелеят. Големи американски компании вече се сблъскаха с този проблем тази година.
Прогнозирайки увеличаване на сложността на копаене на криптовалута след халвинга (процесът на намаляване на скоростта на генериране на нови единици криптовалута и едновременно намаляване на размера на наградата на миньорите за добития блок), операторите на центрове за данни започнаха да увеличават капацитета. Мнозина, въз основа на опита от минали години, закупиха оборудване на кредит с надеждата, че курсът на криптовалутата ще се повиши след халвинга и инвестицията ще се изплати.
Пазарът обаче се провали.
Цената на основната криптовалута падна до рекордно ниво.
В същото време цените на електроенергията и лихвите по кредитите се повишават.
В резултат на това на 24 август
голямата американска компания Rhodium Enterprises подаде молба за доброволен фалит
в съда на щата Тексас. Преди това големи играчи на пазара на криптовалута като Compute North и Core Scientific обявиха финансова несъстоятелност. В началото на август най-големият миньор в САЩ – MARA, отчете загуба от 199.7 милиона долара през второто тримесечие на 2024 г. и започна да продава криптовалути, за да изплати дългове.
За по-малките компании по света ситуацията е още по-предизвикателна.
Според анализатора Кейлъб Францен, сега всеки втори частен крипто инвеститор напуска пазара и продава токени, за да покрие разходите си за добив, които изведнъж започнаха да носят само загуби.