Износът на български стоки към ЕС намалява с 9%, а вносът се свива с 2.5%

Пари

Износът на български стоки в страните от Европейския съюз намалява през миналата година с 9% на годишна база, а вносът на продукция се свива с 2.5 на сто.  Това показват окончателните данни, представени от Националния статистически институт.

През 2023 г.

износът на стоки от България за страните от Европейския съюз намалява с 9%

на годишна база и е в размер на 55.15 млрд. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция, Франция и Белгия, които формират 66% от износа за общността.

Единствено при експорта за Белгия страната ни постига ръст – 14.1%, като сме изнесли стоки за 2.73 млрд. лева. При вноса също има повишение (6.5%), но търговското салдо е положително за България.

Най-голям спад в износа е отчетен с Гърция – 21%, като стойността му е била 4.78 млрд. лева. Към Румъния са изнесени с 15.7% по-малко стоки (7.96 млрд. лева). С 10.5% се е свил износът към Италия и със 7.9% към Франция.

Намалял е и експортът – с 9.5%, към Германия – най-големият ни търговски партньор в Европейския съюз. Стойността на износа е бил за 11.83 млрд. лева.

При износа на стоки от България за ЕС на годишна база най-голям ръст е отчетен в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (11%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (-63.6%).

Пари заплата разходи печалба

Вносът на стоки в България от страните от ЕС намалява с 2.5%

в сравнение с 2022 г. и е в размер на 58.14 млрд. лева. Най-съществен е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Румъния, Италия, Гърция и Нидерландия, от които е влязъл 57.4% от вноса от Европейския съюз.

Най-голям спад е отчетен при импорта от Гърция – с 33.1% до 4.24 млрд. лева.  Вносът от Нидерландия намалява с 10.9% до 2.16 млрд. лева. От Румъния пък сме внесли с 9.5% по-малко стоки (6.69 млрд. лева).

От четири страни сме внесли повече стоки. При импорта от Франция има ръст от 10.6 процента. От Белгия са влезли стоки с 6.5% повече стоки, от Германия  – с 2.8%, а от Италия – с 0.7 процента.

При вноса на стоки от ЕС на годишна база най-голям ръст има в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (15.5%). Най-голям спад е отчетен в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (-60.5%).

Външнотърговското салдо (износ FOB – внос CIF) на България

със страните от ЕС за 2023 г. е отрицателно и е в размер на 2.98 млрд. лева.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст