Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис твърди, че цените на електроенергията в Югоизточна Европа са скочили повече от два пъти през това лято и един от ключовите фактори за този ръст са руските атаки срещу украинската инфраструктура. В писмо до Европейската комисия, с което са се запознали репортери на “Файненшъл таймс”, Мицотакис пише, че през август един мегаватчас е поскъпнал от 60 на 130 евро. И настоява пред председателката Урсула фон дер Лайен да вземе спешни мерки за решаване на проблема с недостатъчния трансграничен капацитет, за да се стабилизират котировките.
Сред причините, които изброява Мицотакис, са горещото време, нарушенията в производството на енергия, и пресъхналите язовири. Обаче, според него, ключовият фактор са руските удари срещу украинската енергийна мрежа, довели до шесткратен скок на вноса на електричество в Украйна от съседите й от Европейския съюз.
Гръцкият лидер набляга и на необходимостта от по-добър надзор на пазара на електроенергия, който описва като непрозрачна черна кутия. Авторитетни политици от общността, между които и бившият премиер на Италия и бивш председател на Европейската централна банка Марио Драги, също изразяват безпокойство за високите и силно колебаещи се енеригйни котировки, които влияят отрицателно на конкурентните позиции на Стария континент.
Самата фон дер Лайен подчерта важността на трансграничните енергийни мрежи, които биха могли да се финансират със средства от бюджета на ЕС, за да отговарят на целевите климатични параметри.
По време на войната Киев замрази повишенията на цените за газ, отопление и топла вода – мораториум, който не беше разширен до електричеството и студената вода. Съобразно подписания меморандум с Международния валутен фонд, украинските власти обмислят възможността да повишават постепенно тарифите за комунални услуги за обществено ползване веднага след като позволят обстоятелствата.
Националната банка на Украйна прогнозира, че цените на природния газ, отоплението и топлата вода няма да се променят през 2024-а. Обаче, сложното положение в енергийния сектор и държавния бюджет могат да доведат до постепенни увеличения през идните години.