Стачката на работниците на Boeing, която започна в петък, е резултат от отхвърлянето на предложен договор от компанията. Работниците, представлявани от синдиката “Международна асоциация на машинистите и работниците в авиацията” (IAM), са гласували почти единодушно срещу сделката и са решили да прекратят работа, което може да доведе до значителни финансови загуби и забавяне производството на самолети.
Основният повод за недоволството на синдиката е неуспехът да се възстановят пенсионните обезщетения, загубени преди десетилетие, както и нежеланието на Boeing да предложи по-големи повишения на заплатите. Въпреки че договорът предлагаше 25% увеличение на заплатите за четири години, синдикатът се стремеше към 40%.
Очаква се стачката, първата в Boeing от 16 години, да спре работата в района на Сиатъл, където се намира по-голямата част от производството на търговски самолети на Boeing. Забавянето може също така да наруши допълнително крехката верига за доставки на компанията.
Boeing играе съществена роля в американската икономика. Тя наема почти 150 000 души в цялата страна – почти половината от тях в щата Вашингтон – и е един от най-големите национални износители. Компанията, която също така произвежда военни самолети, ракети, космически кораби и Air Force One, е глобален символ на американската производствена мощ.
Тази стачка представлява най-сериозният сблъсък между Boeing и нейните служители за последните 16 години, а нейното продължаване може ще струва поне 3 милиарда долара, според оценка на Cai von Rumohr, анализатор в инвестиционната банка TD Cowen. Тя може за засегне производството на ключовите модели като 737 Max, което е критично за възстановяването на фирмата след кризата със сигурността на самолетите.
Четете още : Boeing призна вината си за две самолетни катастрофи