Като грам не вярваме на институциите, що да повярваме на Главчев, че изборите ще са честни?

институции

Всяка година различни социологически агенции бълват проучвания за доверието на българите към институциите, които показват все един и същи резултат – никак им нямаме вяра. Задълбочаващата се криза на доверието към всички институции във всички видове власти – законодателна, изпълнителна и съдебна – има просто обяснение: българинът или е станал жертва на несправедливост, или е бил свидетел на такава. Така през годините се формира трайно болното убеждение, че от нас нищо не зависи и че никой за нищо ни няма. И затова… все по-рядко и по-рядко ходим до избирателните урни.

В този смисъл, клетвите на служебния премиер Димитър Главчев в четвъртък (12 септември), че поредните предсрочни парламентарни избори на 27 октомври ще бъдат честни и прозрачни, прозвучаха – меко казано – странно. Неразбориите вътре в партиите, войните помежду им, липсата на реален избор на управление, “подплатено” с реално електорално представителство, не оставя и капчица оптимизъм, че може да има някаква промяна.

“МВР ще действа безкомпромисно и светкавично при нарушения на изборите. Няма да се прави “ала-бала” с машините”,  увери Главчев и допълни, че

по време на вота има хипотеза за купуване на гласове

и затова МВР ще действа съвместно с прокуратурата.

Та тук идва въпросът – как да му повярваме, след като грам не вярваме на институциите?

Последният пример, който остави горчив вкус в устата,  е с Върховния административен съд (ВАС), който в сряда фактически дописа Изборния кодекс и осигури на лагера на Делян Пеевски марката ДПС. В случая не става въпрос кой ни е по-симпатичен – Пеевски или Доган, а защо се случва всичко това?

Така Делян Пеевски ще се яви на предстоящите избори с коалиция  “Движение за права и свободи – Ново начало”,  а

Доган – с коалиция “Алианс за права и свободи” (АПС).  

Пеевски подаде жалба до ВАС, след като в понеделник ЦИК отказа да регистрира коалициите на двата враждуващи лагера, защото и двете формации включиха в състава си партията ДПС и отказаха да я заличат. Освен това избирателната комисия прие подадените на хартия документи едновременно и нямаше как да се приложи принципа, че първият печели.

ВАС обаче бързо разреши проблема.

“Съдът приема, че заявленията на двете коалиции, в образуването на всяка от които участва ПП ДПС, не са подадени едновременно, напротив – заявлението на коалицията-жалбоподател, е подадено преди заявлението на коалиция “Демокрация, права и свободи- ДПС”, още в 00.05 часа на 02.09.2024 г. по електронен път”, посочиха върховните магистрати.

Оказва се, че понеже е подал електронно заявление в 00:05 ч. при обявен старт на процедурата 9:30 ч., Пеевски бил пръв по право. Няма значение, че 

не са били изпълнени условията за пълен набор документи,

защото подписката с подкрепящи избиратели представлява лични данни и не може да се подава по имейл, а само лично.

В същото време на далеч по-ниско ниво, ако аз не предоставя всички необходими данни в годишната ми данъчна декларация, подавана по електронен път, тя няма да бъде приета и ще бъда глобена минимум с 500 лева.

И на още по-ниско ниво, ако в магазина съм първа на опашката, но

не ми достигат парите да си купя гевгир, гевгирът мой ли е по право?

Да не говорим за парадокса, че според съда по-важно е не кога ЦИК е фиксирала изрично началото на подаване на заявления – 9:30 ч., а фактът, че групата на Пеевски е подала заявлението си още пет минути преди полунощ, т.е. девет часа и половина по-рано.

Този случай, както и безчет други, подобни на него, ни показват, че сме безпомощни пред институците, именно затова се обръщаме към тях когато съвсем нямаме избор.

Дотук с обещанията за честни и почтени избори, защото като стъпиш на хлъзгава основа, после няма защото да се чудиш защо си се изпързалял и си паднал по гръб.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст