Новото сътрудничество между McLaren и Lego създаде нещо наистина впечатляващо – Lego McLaren P1 в реален размер, който не само изглежда като истински автомобил, но и може да се управлява. Това уникално творение е изработено изцяло от части на Lego Technic и представлява пълномащабна реплика на известната хиперкола McLaren P1.
Проектът е истински празник за феновете на автомобилите и конструкторите, тъй като съчетава технологичното майсторство на McLaren с креативността на Lego.
За да направи представянето още по-вълнуващо, McLaren изпрати своя състезател от Формула 1 Ландо Норис да тества Lego автомобила на известната писта Силвърстоун. Въпреки че Ландо е свикнал да се състезава със супер бързи болиди, това пътуване вероятно беше най-бавното, но и най-необичайното в кариерата му. Той успя да се наслади на един напълно функциониращ Lego автомобил, с който извърши обиколка на известната писта.
Според информацията от McLaren, автомобилът е съставен от изумителните 342 817 Lego части. За създаването му е бил необходим екип от 23 души, включително дизайнери, инженери и строители, които са работили неуморно в продължение на 8344 часа, за да завършат този забележителен проект. Въпреки че Лего комплектите обикновено отнемат значително по-малко време за сглобяване, този модел е бил в пъти по-сложен и времеемък.
Една от най-интересните характеристики на Lego McLaren P1 е теглото му. Той тежи около 2690 паунда (приблизително 1220 килограма), което е с около 600 паунда по-леко от реалния производствен модел на P1. Въпреки че е съставен изцяло от пластмасови Lego части, моделът разполага с напълно функционално кормилно управление, което позволява на автомобила да се движи като истински.
За да бъде още по-удивителен, под Lego екзоскелета е скрит електрически силов агрегат. Макар подробностите за този агрегат да не са разкрити. McLaren твърди, че Lego P1 е оборудван с електрически мотор и използва няколко Lego Technic Function батерии, комбинирани с батерия за електрически автомобили. Това осигурява на автомобила достатъчно мощност, за да извърши обиколката на пистата в Силвърстоун.
Липсват точни данни за производителността на автомобила, кадрите от тестовото каране показват, че под пластмасовата външност се крие напълно функционираща електрическа система.
Този проект е истинско постижение както за McLaren, така и за Лего, и вдъхновява ново поколение автомобилни ентусиасти и любители на конструкторите. Той показва, че с креативност и съвместна работа, дори невъзможното може да стане реалност.
Четете още: Lego пусна конструктор с McLaren P1 в мащаб 1:8.