Над 1.6 млрд. лв. ще бъдат разпределени в подкрепа на млади и нови фермери и за инвестиции в инфраструктура. Парите са по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., като първите заявки ще бъдат приети до края на годината, става ясно от информация на сайта на Министерството на земеделието.
Сумата е била обявена по време на заседание на Комитета по наблюдение на Стратегическия план, на което е приет и индикативният график за стартиране на интервенциите. Подкрепата по тях обхваща разнообразни дейности, включително развитие на неземеделски сектори като занаятчийство и услуги, модернизация на инфраструктурата за напояване и селскостопански дейности.
Заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева обяви, че тези средства ще помогнат за подобряване на икономическата жизнеспособност на селските райони и за справяне със сериозните предизвикателства, пред които са изправени фермерите през последните години.
Подкрепа ще получат и иновативни проекти в селското стопанство, насочени към нови технологии и методи за производство, както и групи и организации на производители, които целят по-добро позициониране на пазара и адаптиране към пазарните изисквания.
Предвидено е да бъдат подкрепени и проекти за извършване и развитие на неземеделски дейности, както и за подпомагане подобряването на общинската инфраструктура.
През ноември се отварят приеми на заявки по следните интервенции:
- „II.Г.6 – Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура в селските райони“ с бюджет 500 млн. евро
- „II.Д.1. – Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“ с бюджет 90 млн. евро
- „II.Д.2. – Подпомагане на много малки земеделски стопанства“ с бюджет 30 млн. евро
- “II.Д.3. – Стартова помощ за установяване на нови земеделски стопани в селското стопанство” с бюджет 20 млн. евро
- “II.Ж.3 – Подкрепа на организации на производители или групи от производители” с бюджет 12.5 млн. евро
През декември ще стартира прием на заявки по интервенциите:
- „II.Г3 – Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ с бюджет 98 млн. евро
- „II.Г.5 – Инвестиции в инфраструктура за напояване“ с бюджет 100 млн. евро
- “II.Ж.1. – Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации” с бюджет 1 млн. евро.
По време на заседанието бе представена и Методика за определяне на гарантирани бюджети за общините в обхвата на дефиницията за селски райони, която ще бъде прилагана за интервенцията „Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура в селските райони“.
Това гарантира достъп до средства на всяка една общинска територия съгласно нейните нужди. Гласувани бяха и критериите за оценка, по които ще се класират проектните предложения по различните мерки, подадени от кандидатите.