„Тази година приоритет за нас е ограничаването на замърсяванията с отпадъци и премахването на нерегламентираните сметища. Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) вече започнаха да картографират незаконните сметища в страната.” Това обяви министърът на околната среда и водите Петър Димитров, след като се гмурна във водите на Варненския залив край нос Галата в акция по почистване на морското дъно.
Министър Димитров добави и че МОСВ вече работи по пилотни проекти в някои области в страната за ликвидирането на въпросните незаконни сметища.
ой даде за пример област Монтана, където повечето такива сметища вече са изчистени и запръстени. Като ефективна мярка срещу повторното замърсяване на терените е поставянето на камери, които да следят за нарушители, уточни екоминистърът.
Той избра да се гмурне край Галата, тъй като там водолази от Института по океанология към БАН и водолазен клуб от Варна, съвместно с министерството бяха организирали акция по почистване на морското дъно.
„Избрахме района на плажа на Аспарухово, защото той е третият по замърсеност в България и трябва да вземем мерки по опазването на дюните, които се намират зад плажа. Заливът е много характерен с останалите в морето стари мрежи – т.нар. „мъртви мрежи“, които са проблем за морските обитатели, корабоплаването и водолазите“, обясни Петър Димитров.
Той припомни, че екоминистерството за пореден е основен партньор на кампанията на бТВ „Да изчистим България заедно“.
В рамките на акцията служители на екоминистерството, на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), на Националния институт по метеорология и хидрология, на РИОСВ – София и на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) почистиха Ловния парк в София. Той беше замърсен предимно с битови отпадъци.
Във Варна РИОСВ и Басейнова дирекция „Черноморски район“ почистваха района на Аспаруховия плаж. В Национален парк „Пирин“ служителите на дирекцията почистваха най-посещаваните места в планината – в парковите участъци Вихрен, Каменица, Синаница, но най-много доброволци се събраха край хижа “Безбог”.
Други места, за които на сайта на МОСВ съобщават, че техни служители на регионалните структури са се включили в почистването и така са “преобърнали играта” – под каквото мото премина почистването, бяха: района на язовир “Йовковци”, Шуменското плато, коритото на река Габровска, районите около язорите “Батак” и “Тотлебенов вал” в парк Кайлъка, парк “Минерални бани” в квартал “Ветрен”, коритото на река Марица между моста на панаира и моста на Адата.