И адвокатурата с опит да откаже ВСС от избора на главен прокурор

Висш адвокатски съвет

Висшият съдебен съвет да не припира с избора на нов главен прокурор, а да обнови спешно състава си в условията на отдавна изтекъл мандат. С този призив излезе Висшият адвокатски съвет, излагайки “огромна загриженост и тревога” относно процедурата по определяне на нов титулярен ръководител на държавното обвинение.

“Съзнаваме, че Пленумът на Висшия съдебен съвет, независимо от изтеклия мандат, формално следва да упражнява всички свои конституционно уредени правомощия, в това число и правомощието по провеждане на процедура за избор на нов главен прокурор. Това разбиране е възприето в практиката на Конституционния съд по отношение на конституционно уредени органи, чиито членове упражняват правомощията си при условията на изтекъл мандат със съображения, че непрекъсваемостта в работата на всички държавни органи има приоритет пред мандатността (Решение № 12/27.09.2022 г. по к. д. № 7/2022 г.). Висшият адвокатски съвет още тогава изрази ясно становище, че с изтичане на мандата на конституционно определени органи, те не могат валидно да продължат да изпълняват своите функции, защото мандатността като конституционно установен принцип е гаранция за независимостта на органа, но най-вече за това, че нито един орган няма да „узурпира власт“ като продължи да упражнява правомощията си на практика неограничено във времето – при условията на изтекъл мандат”, сочат от ръководството на адвокатурата.

И добавят, че орган с изтекъл мандат може да има правно основание да изпълнява правомощията си в разумен период от време, за да се обезпечи непрекъснатост на държавното управление. Когато обаче това състояние продължи непропорционално дълго време, какъвто е случая с мандата на членовете на двете колегии на ВСС, никакви съображения от конституционен порядък за непрекъснатост на осъществяване на възложените от Основния закон функции на държавен орган, не могат да оправдаят неговата нелегитимност да взема, и то изключително важни за цялото общество, решения.

“Настоящият състав на Висшия съдебен съвет не се ползва с доверието на правната общност, а и с обществено доверие и дори да има правомощие да проведе процедурата за избор на нов главен прокурор, няма обществено оправдание да го прави именно заради липсата на доверие у него. Избор на нов главен прокурор от този персонален състав на Висшия съдебен съвет не би било добре и за самия кандидат, който евентуално би могъл да бъде номиниран и избран, защото независимо от неговата личност и качества винаги ще съществува съмнението, че е избран от обществено нелегитимен орган, който заради липсата на доверие у него е направил избор, който нито е правно, нито обществено оправдан. Висшият адвокатски съвет счита за конституционно нетърпимо органите, натоварени да конституират състава на Висшия съдебен съвет, който от своя страна следва да избере и бъдещия главен прокурор и председателя на Върховния административен съд, да прехвърлят отговорността един на друг, а всъщност да бездействат продължителен период от време, като не упражняват конституционно определените им правомощия по конституиране на орган на съдебната власт, какъвто е Висшия съдебен съвет”.

Призивът на Висшият адвокатски съвете членовете на прокурорската колегия на ВСС да не номинират кандидати за главен прокурор, а съветът като цяло да не избират главен прокурор, ако такъв бъде номиниран. Другото настояване е председателите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд и изпълняващият функцията на главен прокурор Борислав Сарафов да изпълнят законовите си задължения на основание чл. 29а от Закона за съдебната власт да свикат и проведат общи събрания съответно на съдиите, прокурорите, които да изберат членовете на съответната колегия на ВСС, за да може да се конституира новият му състав като постоянно действащ орган на съдебната власт, който да осигури и отстоява независимостта ѝ.

“Обръщаме се към парламентарно представените политически сили, а и към всички политически сили, заявили участие в предстоящите парламентарни избори да дадат ясен и еднозначен отговор кога ще изпълнят законовите си задължения по номиниране и избор на членове на Висшия съдебен съвет от Народното събрание. От отговора на този въпрос и изпълнението на поетите задължения зависи авторитета на всяка политическа сила и какво доверие ще получи от българските граждани в предстоящите избори”, заключават от адвокатурата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст