За пореден път парламентът отложи въвеждането на такса “смет” на принципа “замърсителят плаща”

замърсителят плаща, БоклуциСметищеДеца

Със 161 гласа “За” на второ четене депутатите за пореден път отложиха въвеждането на принципа “замърсителят плаща” при определянето на такса “смет” от общините. Новият срок се очаква да бъде 31 декемри 2025 година.

Против бяха двама депутати (от ПП-ДБ), четирима гласуваха “Въздържал се” (един от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” и трима – нечленуващи в парламентарни групи).

Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси, който бе внесен от депутати от ГЕРБ – от Николай Нанков, Теменужка Петкова и Александър Ненков, бе приет в един и същи ден с две четения. В мотивите към законопроекта е посочено, че общините имат нужда от време, за да подготвят разяснителна кампания, с която да информират населението за промените във формирането на таксата.

Освен това към настоящия момент общините не разполагат с обективна база данни за законосъобразно и справедливо изчисление на таксата битови отпадъци, като неправилното й определяне би ги изправило пред сериозен финансов риск, а от друга страна тежестта върху гражданите и фирмите ще е в пъти по-голям от досега.

Необходимо е да се осигури възможност за автоматизиран електронен обмен на данни с институции като Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване”, Агенцията по геодезия, картография и кадастър, Националния осигурителен институт, Националната агенция по приходите.

С приетия законопроект ще се осигури допълнително технологично време за подготовка на общинските администрации в страната за определяне на размера на таксата за битови отпадъци и изготвяне на план-сметка за всяка от услугите, които осигуява местната власт в политиките си за отпадъците.

С предлаганите изменения се предвижда общините да имат и възможността средствата за отчисления и обезпечения по Закона за управление на отпадъците да се ползват текущо през годината и да не се внасят по сметките на РИОСВ, а после да се теглят оттам обратно по местните бюджета.

По време на обсъжданията Ангел Янчев от “Възраждане” обяви, че отлагането е позор – както за Народното събрание, така и за местната власт, тъй като то продължава вече 26 години. Той направи исторически преглед на измененията по Закона за местните данъци и такси още от 1998 г., когато правителството на СДС за първи път изменя закона, така че общините да събират такса, а не данък “смет”. Тогава в страните членки на Европейската общност и в ЕС започва да се налага принципът “замърсителят плаща”.

През 2011 г. ГЕРБ забраняват под каквато и да е форма да се използва данъчната оценка за начисляване на такса “Битови отпадъци”, а през 2013 г. правителството на Пламен Орешарски започва с всяка година да отлага въвеждането на принципа “замърсителят плаща”.

Според Янчев проблемът е в това, че българските общини се готвят за нещо, което е очевидно, че не са в състояние да направят, още повече, че общините в малките населени места се управляват от кметове на ГЕРБ. Иначе по думите му всички общини имали методиките, които са обсъдени, а освен това имали и изготвени наредби. Въпросът е, че ГЕРБ няма да посмеят преди изборите да вдигнат такса “Битови отпадъци” с десет пъти, поясни Янчев.

Борислав Гуцанов от “БСП за България” посочи, че новият начин на управление на отпадъците наистина ще доведе до увеличаване на таксите от 2 до 15 пъти. Според него така няма да бъде постигната социална справедливост. Той също обърна внимание, че реформата е отлагана седем пъти и изрази надежда все пак промяната да се случи от 1 януари 2026 г., като призова министерството на финансите, МРРБ и кметовете да направят нужното за нейното въвеждане.

Георги Свиленски от “БСП за България” обвини Гуцанов, че не е много точен в изказването си, с което би трябвало да цели да привлече избиратели и да увеличи депутатите си в следващия парламент. Той обясни, че с промяната по-голямата тежест от таксата, която се е заплащала от бизнеса и предприятията, ще се пренесе на битовите потребители, сред които има и много хора, които са социално слаби и не биха могли да понесат принципа “замърсителят плаща” и че идеята би трябвало да бъде, да има защитни механизми за онази част от населението, която няма да може да си плаща за отпадъците.

Явор Божанков от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” обяви, че България е на първо място по разходи, които прави, за да управлява битовите си отпадъци. По думите му ние си плащаме за отпадъците по пет различни начина – включително в цената на всеки продукт, който си купуваме, е заложена и такса “отпадък”. Той предупреди, че нерегламентираните сметища, за чието разчистване всички ние си плащаме, са сериозен разход, заради което и проблемът с тях също трябва да бъде поставен на приоритетно място.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст