Със 152 гласа „За“, нито един „Против“ и трима „Въздържал се“ ( на депутати от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“) депутатите задължиха Министерския съвет да изготвя доклад на всяко тримесечие във връзка с изпълнението на решенията на Народното събрание, свързани с бъдещето на комплекса „Марица-изток“ и топлоцентралите.
Приетият законопроект бе внесен от Костадин Костадинов и гpyпa народни представители. По предложение на „Има такъв народ“ към „Марица-изток“ бяха добавени и топлоцентралите, както и изискването докладът да се изготвя на всеки три месеца.
Основната мотивация за внасянето на решението е необходимостта от гаранции, че всички действия на правителството ще бъдат в пълен унисон с решенията на Народното събрание, посочват депутатите на „Възраждане“.
На първо място става въпрос за решението за осигуряване на 250 млн. лева на „Мини Марица-изток“ – ЕАД за срок от четири години (2024 г. – 2028 г.) с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушените терени на находище „Източномаришки въглищен басейн“. Въпросното решение е прието от Народното събрание на 25 април 2024 г. и към днешна дата остава неосъществено, като към момента няма информация за отпуснатите средства или предприетите действия.
На второ място – на 26 юли 2024 г., по време на изслушване в Народното събрание, министърът на енергетиката Владимир Малинов обяви намерението си за създаване на механизъм за ранно пенсиониране на работниците, но по-късно не предостави информация какво е свършено.
На трето място – след като на 12 януари 2023 г. Народното събрание взе решение, с което задължи Министерския съвет да промени Плана за възстановяване и устойчивост в частта за енергетиката, отново не последва информация какво е подадено до Европейската комисия.
На четвърто място – след като на 4 октомври 2023 г. бе прието споразумение между министър-председателя, членове на Министерския съвет, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор „Енергетика“, отнасящо се до промяна на териториалните планове за справедлив преход и до премахване на дружеството за конверсия на въглищните региони. След това споразумение обаче няма публичен отчет какво е свършено досега.