Парламентът запази Антон Славчев като шеф на КПК и КОНПИ

Денят по диагонал - 19 септември 2024 г., Антон Славчев

С гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС и “БСП за България” Антон Славчев бе запазен на поста председател на Комисията за противодействие на корупцията и на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество.

“За” неговото освобождаване гласуваха 96 депутати – от тях вносителите на предложението – от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” ( с 35 гласа) и “Възраждане” (с 36 гласа) , както и 25 народни представители, нечленуващи в парламентарни групи. От “Има такъв народ” не гласуваха, като председателят на парламентарната им група Тошко Йорданов обяви, че не иска да участва във фарса.

Мотивите да се иска освобождаването на Славчев бяха липса на прозрачност в дейността на двете комисии, неизпълнение на съдебни решения, липса на ефективност в работата им, непрозрачно упражняване на правомощията и на кадровата политика.

По време на дебатите Росен Желязков от ГЕРБ-СДС обърна внимание, че парламентът няма как да освободи Антон Славчев, защото той е изпълняващ функциите председател на двете комисии и за да бъде освободен, това трябва да стане чрез избирането на нов председател. Той припомни на колегите си в парламента, че е трябвало до три месеца след назначаването на Славчев да изберат постоянен председател на двете комисии. Предупреди ги и че решението – освен противоконституционно, е и противозаконно и ако се събере необходимото мнозинство за отстраняването на Славчев, двете комисии ще спрат работа и решението на парламента ще подрие демократичността.

Юристите от ГЕРБ-СДС – Тервел Георгиев от Георги Валентинов Георгиев също обърнаха внимание, че след като за избора на председател на Комисията за противодействие на корупцията е необходимо квалифицирано мнозинство от две трети, то това означава – по аналогия, че и за освобождаването му ще е необходим същият брой депутати.

От “Продължаваме промяната” – “Демократична България” – настояха, че след като в Конституцията не е предвидено изрично с какво мнозинство да бъде освободен шефът на този орган, то остава в сила принципът това да стане с гласовете на повече от половината гласуващи депутати. Накрая председателят на Народното събрание Рая Назарян обяви, че действително за отстраняването на Славчев ще са необходими 160 гласа.

Депутати гласуваха да бъде дадена възможност и Антон Славчев да се защити от обвиненията, като му бе дадена думата да говори от трибуната на Народното събрание. Той припомни на депутатите, че след като е било гласувано разделянето на КПКОНПИ на две комисии – през октомври 2023 г., с колегите му са имали само една събота и неделя комисията да се раздели на две.

След това Славчев посочи, че едва от март 2024 г. неговата комисия има разследващи функции. По повод обвиненията, че комисията му работи непрозрачно, обясни, че няма как да се обявява по кои лица тя работи, след като текат разследвания по същество.

По отношение на обществено значимия случай с кредита, отпуснат от Българската банка за развитие (ББР) в размер на 150 млн. лева, Славчев посочи, че самата ББР е посочила, че той е несъбираем. Уточни, че преди неговата комисия да започне да се занимава с него, прокуратуата е прекратила разследването по него още през май 2023 г., а после през 2024 г. делото е била подновено и така случаят е стигнал до Комисията за противодействие на корупцията.

Антон Славчев бе категоричен, че служителите в Комисията са изключителни професионалисти, на много високо ниво и че упреците към него са всъщност упреци срещу тях – нещо, което той не приема за коректно. Добави и че решенията в Комисията за противодействие на корупцията не се взимат еднолично от него, а от колективен орган. Той веднага добави, че казвайки това, не иска и на тях да им се иска оставката, а прави уточнението, защото принципно не може да се търси еднолична отговорност.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст